ABD Enflasyon Oranları / Mayıs 2023

ABD’de enflasyon 2 yılın en düşük seviyesinde

ABD’de enflasyon Mayıs ayında yavaşlayarak Fed’in faiz artışlarında duraksaması için kapı araladı. Yıllık enflasyon 2 yılın en düşük seviyesine indi.

ABD’de enflasyon yavaşlayarak Fed’in bu ay faiz artışında frene basacağı beklentisini destekledi.

ABD Çalışma Bakanlığı’nın verilerine göre tüketici fiyatları Mayıs’ta akaryakıt fiyatlarındaki düşüşle aylık yüzde 0,1 arttı. Önceki ay artış yüzde 0,4’tü.

Yıllık enflasyon ise yüzde 4,9’dan yüzde 4’e gerileyerek Mart 2021’den beri en düşük seviyeye indi.

Bloomberg’in anketine katılan ekonomistlerin tahmini aylık yüzde 0,1, yıllık yüzde 4,1 artıştı. Çekirdek enflasyon da bu dönemde yıllık bazda geriledi.

Fed’in yakından takip ettiği çekirdek enflasyon tahminlere paralel aylık yüzde 0,4 arttı, böylece artış 3. ayda da devam etti. Yıllık bazda ise yüzde 5,5’ten yüzde 5,3’e geriledi. Beklenti yüzde 5,2’ydi.

Veri sonrası Fed’in bu haftaki toplantısında 11. kez faiz artırıp artırmayacağı veya faiz artışlarına ara verip vermeyeceği yakından izlenecek.

Fed Başkanı Jerome Powell da dahil bazı Fed yetkilileri 13-14 Haziran’daki toplantıyı pas geçebilecekleri sinyalini vermişti. Ekonomistlerin genel beklentisi Fed’in faizlerde değişikliğe gitmeyeceği yönünde.

Kaynak: Bloomberg HT