ABD Enflasyon Oranları / Mart 2024

ABD’de Mart enflasyonu tahminleri aştı

ABD’de enflasyon Mart’ta tahminleri aştı. Enflasyon aylık bazda yüzde 0,4 olurken yıllık bazda yüzde 3,5’e yükseldi. Çekirdek enflasyon da 3 ay üst üste beklentinin üzerinde gerçekleşti. Bu artış, enflasyonun ısrarlı biçimde yüksek seyrettiğine ve Fed’in faiz indirimi konusunda aceleci olmayacağına işaret etti.

ABD Çalışma Bakanlığı, Mart ayına ilişkin tüketici enflasyonu verilerini açıkladı. Buna göre enflasyon Mart’ta aylık yüzde 0,4 olurken yıllık bazda yüzde 3,5’e yükseldi. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin medyan tahmini aylık yüzde 0,3, yıllık yüzde 3,4 artıştı.

Gıda ve enerji fiyatlarını içermeyen çekirdek enflasyon da hızlandı ve aylık bazda yüzde 0,4, yıllık bazda yüzde 3,8 arttı. Beklenti aylık yüzde 0,3, yıllık yüzde 3,7’ydi.

Enflasyon Ocak’ta yıllık yüzde 3,1, Şubat’ta yüzde 3,2 olarak tahminleri aşmış, bu da Fed’den faiz indirimi beklentilerinin ötelenmesine neden olmuştu.

Şubat’ta yüzde 2,3 artan enerji fiyatları Mart ayında yüzde 1,1 arttı. Barınma maliyetleri aylık yüzde 0,4, yıllık yüzde 5,7 arttı. Benzin fiyatı yüzde 1,7 yükseldi. Barınma ve benzin fiyatlarındaki yükseliş, enflasyondaki aylık artışın yarısından fazlasına katkıda bulundu.

JPMorgan Stratejisti David Kelly veri sonrası Haziran için faiz indirimi ihtimalinin ortadan kalktığını söyledi.

Kaynak: Bloomberg HT