ABD Enflasyon Oranları / Mart 2023

ABD’de enflasyon Mart’ta tahminlerden iyi geldi

ABD’de tüketici fiyatı endeksi (TÜFE) Mart’ta aylık ve yıllık bazda beklentilerin altında kaldı. Çekirdek enflasyon ise yükselişini sürdürerek Fed’in ‘oyunda kalacağı’ beklentisini artırdı.

ABD’de çekirdek enflasyon Mart ayında yükselişini sürdürerek faiz artışlarının gelecek ay da süreceğine yönelik beklentileri güçlendirdi. Manşet enflasyon ise tahminlerin altında kaldı.

ABD Çalışma Bakanlığı’nın verilerine göre manşet enflasyon aylık yüzde 0,1 artarken, yıllık bazda yüzde 6’dan yüzde 5’e geriledi. Aylık enflasyon Şubat’ta yüzde 0,4 artmıştı.

Bloomberg’in anketine katılan ekonomistlerin medyan tahmini aylık yüzde 0,2, yıllık yüzde 5,1 artıştı.

Çekirdek enflasyon aylık bazda tahminlere paralel olarak yüzde 0,4 arttı, önceki ay artış yüzde 0,5’ti.

Çekirdek enflasyon yıllık bazda ise artışını sürdürerek yüzde 5,6 oldu, önceki ay yüzde 5,5 artış olmuştu. Beklenti de yüzde 5,6’ydı.

Bu rakamlar, özellikle hizmet sektöründe ‘yapışkan enflasyon’un devam ettiğini gösterdi. Bankacılık sektöründe yaşanan son çalkantının ekonomiye etkisi politika yapıcılar tarafından yakından takip edilirken enflasyondaki artış ve güçlü istihdam piyasası Fed’in en az bir kez daha faiz artırıp sonrasında beklemeye geçeceği görüşünü kuvvetlendirdi.

Kaynak: Bloomberg HT