ABD Enflasyon Oranları / Haziran 2022

ABD’de enflasyon Haziran’da rekor tazeledi

ABD enflasyonu Haziran’da yıllık yüzde 9,1 olarak rekor tazeledi. Beklenenden yüksek gelen bu veri, Fed’in 75 baz puanlık faiz artışlarının devam edeceğine işaret etti.

ABD’de enflasyon Haziran’da tahminlerin üzerinde gerçekleşerek rekor tazeledi. Çalışma Bakanlığı’nın verilerine göre enflasyon yıllık yüzde 9,1’e yükseldi. Bu, 1981 yılının sonundan beri görülen en yüksek seviye olarak kayda geçti.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin medyan beklentisi yüzde 8,8’di. Enflasyon böylece rekor tazeledi. Enflasyon önceki ay yüzde 8,6 olmuştu.

Enflasyon aylık bazda da yüzde 1,3 ile 2005’ten beri en büyük artışı kaydetti. Beklenti yüzde 1,1’di.

Çekirdek TÜFE yıllık yüzde 5,9’a geriledi. Beklenti yüzde 5,7’ydi. Çekirdek enflasyon aylık bazda yüzde 0,7 arttı.

Veri sonrası ABD tahvil faizleri ve dolar yükselirken vadeli endeksler düştü. Tahminleri aşan enflasyon rakamı fiyat baskılarının daha da arttığını ve ekonominin genele yayıldığını gösterdi. Bu da ABD Merkez Bankası’nın agresif faiz artırımlarına devam edeceğinin bir göstergesi.

Yüksek enflasyon ABD Başkanı Joe Biden üzerindeki baskıyı da artırabilir. Her ne kadar ekonomistler bu veriyle enflasyonda zirvenin görüldüğünü düşünse de Çin’deki karantinalar, Ukrayna’daki savaşın tedarik zincirini etkilemesi gibi çeşitli faktörler enflasyonun uzun süre baskı altında kalmasına neden olabilir.

Kaynak: Bloomberg HT