ABD Enflasyon Oranları / Eylül 2023

ABD’de enflasyon Eylül’de beklentilere paralel

ABD’de Eylül ayına ilişkin tüketici fiyat endeksi açıklandı. Manşet veri beklentilerin sınırlı bir şekilde üstünde gerçekleşirken, çekirdek göstergeler beklentilere paralel geldi.

ABD’de beklentileri aşan üretici enflasyonunun ardından tüketici fiyat endeksi de belli oldu.

ABD’de tüketici fiyatları Eylül’de bir önceki aya göre yüzde 0,4 artış kaydetti. Yıllık artış ise yüzde 3,7 geldi.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi Eylül’de aylık enflasyonun yüzde 0,3 olacağı yönündeydi. Yıllık enflasyona ilişkin beklenti ise yüzde 3,6 olarak belirlenmişti.

Çekirdek göstergelerde beklentilere paralel gerçekleşme dikkat çekti. Eylül’de enerji ve gıda hariç tüketici fiyatları bir önceki aya göre yüzde 0,3; bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 4,1 arttı.

Ankette aylık çekirdek enflasyon beklentisi yüzde 0,3; yıllık çekirdek enflasyon beklentisi ise yüzde 4,1 olmuştu.

Son enflasyon verileri, güçlü işgücü piyasasının tüketici talebini nasıl desteklediğinin altını çizerken, bu da enflasyonun Fed’in yüzde 2’lik hedefinin üzerinde kalmasını riskini artırıyor. Bu durumun, özellikle de birçok politika yapıcının tahvil getirilerinde yaşanan artışı faiz artışının yerine geçecek sıkılaştırıcı bir unsur olarak gördüğü bir ortamda, Fed’i bu yıl başka bir faiz artırımına yöneltip yöneltmeyeceği belli değil. Yine de açıklanan veri Fed üyelerinin faizleri yüksek seviyelerde tutma isteklerini haklı çıkaracak nitelikte.

Bu hafta çok sayıda Fed yetkilisinden gelen açıklamalar, merkez bankasının 1 Kasım toplantısında faiz oranlarını sabit tutabileceğine işaret ederken, birçok üye daha fazla faiz artırmanın gerekli olmayabileceği görüşünde.

Çarşamba günü gelen üretici fiyatlarına ilişkin veriler, enerji kalemlerinin etkisiyle beklentileri aşan bir enflasyona işaret etmişti.

ABD’de üretici fiyat endeksi Eylül’de bir ay öncesine göre yüzde 0,5 artarken, benzin fiyatı aynı dönemde yüzde 5,4 arttı. Gıda ve enerji hariç ÜFE yüzde 0,3 yükseliş kaydetti. ÜFE’de bir öncesine göre artış oranı yüzde 2,2 oldu.

Kaynak: Bloomberg HT