ABD Enflasyon Oranları / Ekim 2023

ABD’de enflasyon Ekim’de yavaşladı

ABD’de Ekim ayına yönelik enflasyon verileri yayımlandı. Beklentilerin aksine aylık bazda fiyatlarda değişim yaşanmadı. Çekirdek göstergeler de piyasa beklentilerinin sınırlı da olsa altında kaldı.

BD’de Ekim ayında yıllık enflasyon yüzde 3,2 seviyesine geriledi. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi Ekim’de tüketici fiyatlarında bir önceki yıla göre yüzde 3,3’lük artış yaşanması yönündeydi. Eylül’de yıllık enflasyon yüzde 3,7 olarak kaydedilmişti.

Aylık bazda Ekim ayında tüketici fiyatlarında değişim kaydedilmedi. Bloomberg anketine katılan ekonomistler Ekim’de aylık enflasyonun yüzde 0,1 olarak gerçekleşmesini öngörmüştü.

Fed’in patikası açısından kritik önemdeki çekirdek göstergeler de beklentilerin altında gerçekleşti. Gıda ve enerji hariç tüketici fiyatları Ekim’de bir önceki aya göre yüzde 0,2 arttı. Bu veride yıllık gerçekleşme ise yüzde 4 oldu.

Ekonomistler çekirdek göstergelerde ise önceki aya göre değişim yaşanmayacağını tahmin etmişti. Eylül’de aylık çekirdek enflasyon yüzde 0,3; yıllık çekirdek enflasyon ise yüzde 4,1 olmuştu.

Son aylardaki bazı dalgalanmalara rağmen ABD’de enflasyon, geçen yıl ulaştığı 40 yılın en yüksek seviyesinden önemli ölçüde geriledi. Bu, birçok Fed üyesinin faiz artırımlarının sonuna gelinmiş olabileceği sinyali vermesine neden oldu ancak Fed Başkanı Jerome Powell sıklıkla merkez bankasının gerekmesi halinde yeniden faiz artırabileceğini vurguladı.

Verinin ardından S&P 500 ve Nasdaq 100 vadeli endeksleri yüzde 1’in üzerinde yükseldi. ABD tahvil getirileri aralık ayında faiz artırım ihtimalinin düştüğüne dair fiyatlamalarla önemli ölçüde geriledi. Yatırımcıların ilk faiz indirimine dair fiyatlamaları da temmuzdan haziran ayına kaydı.

Kaynak: Bloomberg HT