ABD Enflasyon Oranları / Ağustos 2023

ABD’de enflasyon Ağustos’ta beklentiyi aştı

ABD’de Ağustos ayında manşet enflasyon enerjinin katkısıyla beklentinin üzerinde gerçekleşirken çekirdek enflasyon tarafında da 6 ay sonra ilk yükseliş gerçekleşti.

ABD’de Ağustos ayında tüketici fiyatları bir önceki yıla göre yüzde 3,7 arttı.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi yıllık artışın yüzde 3,6 olması yönündeydi. Aylık bazda ise enflasyon yüzde 0,6 ile beklentilere paralel gerçekleşti.

Çekirdek göstergelerde ise aylık artış beklentileri sınırlı da olsa aştı. Ağustos ayında gıda ve enerji hariç tüketici fiyatları bir önceki aya göre yüzde 0,3 arttı. Bloomberg anketinde beklenti yüzde 0,2 olarak belirlenmişti.

Gıda ve enerji hariç tüketici fiyatları Ağustos’ta bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 4,3 arttı. Temmuz ayında yıllık çekirdek enflasyon yüzde 4,7 olarak kaydedilmişti.

Veriler, ekonomide yaşanan canlanmanın fiyat baskılarını yeniden alevlendirdiği yönündeki endişeleri artırıyor. Fed yetkilileri her ne kadar resesyona neden olmadan enflasyonu dizginleyebilecekleri konusunda giderek daha iyimser olsa da, fiyat artışlarında yaşanan son ivmelenme onları faiz oranlarını daha da yükseğe itmeye zorlayabilir.

Bugünkü TÜFE verisi, Fed’in gelecek haftaki toplantısından önce göreceği son önemli veri oldu. Fed’in büyük ölçüde faizleri sabit bırakması bekleniyor.

Yatırımcılar Fed’in gelecek hafta faiz oranlarını sabit tutmasını beklemeye devam ederken, kasım ayında faiz artırımına ilişkin beklentiler yüzde 50 civarında seyretti.

Kaynak: Bloomberg HT