ABD Ekonomisi Büyüme Rakamları / 2011 3. Çeyrek

ABD ekonomisinin üçüncü çeyrekteki yıllık büyümesi aşağı yönlü revize edilerek, yüzde 2’den yüzde 1.8’e düşürüldü.

Dünyanın en büyük ekonomisi ABD’de istihdam piyasasındaki ilerlemelerin etkisiyle bu çeyrekte toparlanma kaydetmeye başlayan tüketici harcamalarının beklentinin altında yükselmesi sonucunda, ekonomi üçüncü çeyrekte yıllık bazda yüzde 1.8 büyüdü.

Ticaret Bakanlığı’nın revize edilmiş verilerine göre ABD ekonomisi, Temmuz-Eylül döneminde yıllık bazda yüzde 1.8 büyüme kaydetti; geçtiğimiz ay açıklanan ilk büyüme rakamı ise ise ekonominin 3. çeyrekte yüzde 2 büyüdüğü yönündeydi. Üçüncü çeyrekteki hanehalkı harcamalarındaki artış da yüzde 2.3’ten yüzde 1.7’ye revize edildi.

ABD ekonomisi bu çeyrekte, imalatçıların azalan stoklarını yeniden oluşturması ve Amerikalıların tatil indirimlerinden yararlanmasıyla yeni araba satışlarının artırmasının etkisiyle toparlanmasını yeniden hızlandırdı. Öte yandan hükümetin harcama kesintilerinden kaynaklanan tehditler ve Avrupa’daki finansal çalkantılardan kaynaklanan bozulmalar, 2012’deki büyümeye ilişkin kaygıları sürdürüyor.

Ekonominin ilerlemesini sürdüreceğini savunan Boston’daki Parthenon Group Inc.’in yardımcı başekonomisti Richard DaKaser, “sağlıklı stok durumu, stokların  yeniden oluşturulması için iyi bir temel oluşturuyor ve tüketiciler ilk yarıdaki zorlu şartlarının ardından şimdi tekrar şartları yakalamaya çalışıyor” dedi.

Kaynak: www.bloomberght.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir