ABD Dış Ticaret Açığı / Mart 2013

ABD ticaret açığı Mart ayında beklenenden çok gerileyerek son 3 yılın en düşük 2. seviyesine indi ve tüketici ürünleri ithalatı ve iş ekipmanında düşüş yaşandığını yansıttı.

Ticaret açığı yüzde 11 düşüşle 38.8 milyar dolara gerilerken, Şubat ayının revize edilmiş rakamı 43.6 milyar dolar olarak gerçekleşmişti. Bloomberg anketine katılan 67 ekonomistin tahmin medyanı ise 42.3 milyar dolarlık bir açık olacağı yönünde gerçekleşti. İthalat oranı ise Şubat 2009’dan bu yana en sert düşüşü yaşadı.

Dow Chemical Co. gibi firmaların Asya’nın bazı bölümlerinde yaşanan yavaş büyüme ve Avrupa’da zorluk yaşayan ekonomilerle mücadele etmesinden dolayı ABD’de üretilen ürünlerin ihraç oranının artırılması da zor görünüyor. Aynı zamanda firmalarnı stoklarını azaltması ve hanehalkının harcamaları kısmasıyla beraber ABD’nin ithalata olan talebinde de düşüş yaşandı.

Florida’da bulunan Raymond James & Associates Inc. şef ekonomisti Scott Brown, “Hâlâ zayıf küresel ekonomi resmi çiziliyor. Toparlanmada ihracatı önemli faktörlerden birisi olarak sayamayacağız. Avrupa sırt üstü uzanmış bir durumda ve Asya’dan da karışık sinyaller alıyoruz” ifadelerini kullandı.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahminleri 38.5 milyar dolar ile 45 milyar dolarlık açık arasında değişiklik gösterdi. Ticaret Bakanlığı Şubat ayı açık oranını 43 milyar dolardan 43.6 milyar dolara revize etti.

İthalat oranı ise yüzde 2.8 düşerek Şubat 2009’dan bu yana en sert düşüşü gösterdi ve 223.1 milyar dolara indi.

Bloomberg HT

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir