ABD Büyüme Verileri / 2023 4. Çeyrek

ABD ekonomisi son çeyrekte beklentinin üzerinde büyüdü

ABD’de dördüncü çeyrek büyüme verisi yüzde 3,3’lük oranla beklenti üzeri geldi. ABD Ticaret Bakanlığı’nın verilerine göre, ülke ekonomisi dördüncü çeyrekte yıllık bazda yüzde 3,3 büyüdü. 68 ekonomistin katıldığı Bloomberg anketinde medyan beklentisi yüzde 2’lik bir büyümeye işaret ediyordu. Ülke ekonomisi 2023’te ise yüzde 2,5 büyüdü.

ABD ekonomisi Temmuz-Eylül dönemini kapsayan üçüncü çeyrekte ise yıllıklandırılmış bazda yüzde 4,9 büyümüştü. Bu dönemde rakam 4,5’lik beklentinin üzerinde gerçekleşirken, aynı zamanda 2 yılın zirvesine işaret etmişti.

Çekirdek PCE bir önceki çeyrekte yüzde 2 arttıktan sonra son çeyrekte de aynı oranda arttı.

ABD’de kişisel tüketim harcamaları üçüncü çeyrekte yıllıklandırılmış bazda yüzde 3,1 oranında artmasının ardından dördüncü çeyrekte 2,5’lik beklentiye karşın yüzde 2,8 arttı.

Toptan stoklar Aralıkta aylık 0,4 artı. Burada yüzde 0,2’lik bir daralma bekleniyordu. Dayanıklı mal siparişleri bu ayda değişim göstermezken beklenti yüzde 0,2’lik bir artış yönündeydi.

ABD’de dayanıklı mal siparişleri Aralık ayında değişim göstermezken yüzde 0,5 lik bir artış bekleniyordu. Ulaşım harici dayanıklı mal siparişleri ise ise aynı dönemde yüzde 0,6 arttı.

Ülkede dış ticaret açığı Aralık ayında 85 milyar dolar oldu. Beklenti 88,7 milyar dolarlık bir açık olması yönünde gerçekleşiyordu.

Öte yandan ABD’de imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI), Ocak’ta 15 ayın zirvesine çıkmıştı. Tahminleri aşan veri, ekonominin 2024’e güçlü başladığını gösterirken bu yıl da büyümenin devam edeceği beklentilerini artırmıştı.

Kaynak: Bloomberg HT