ABD Büyüme Verileri / 2023 1. Çeyrek

ABD ekonomisi, bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 1,1 ile beklentilerin altında büyüdü

ABD ekonomik büyümesi ilk çeyrekte, zayıf yatırım harcamaları ve stoklardaki gerilemenin tüketim harcamalarındaki artış etkisini azaltmasıyla yavaşladı.
ABD’de ilk çeyrek büyümesi beklentilerin oldukça altında kaldı.

ABD’de ilk çeyrekte yıllıklandırılmış büyüme yüzde 1,1 oldu. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi yüzde 1,9 yönündeydi. Bir önceki çeyrekte yıllıklandırılmış büyüme yüzde 2,6 olarak kaydedilmişti.

Veriler ilk çeyrekte kişisel harcamalar artışın da beklentilerin altında kaldığını gösterdi. Buna göre ilk çeyrekte kişisel harcamalar yüzde 3,7 arttı. Bu veriye ilişkin beklenti yüzde 4 olarak belirlenmişti. Bir önceki çeyrekte ABD’de kişisel harcamalarda yüzde 1’lik artış görülmüştü.

Fiyat göstergelerinde ise beklentileri aşan bir gerçekleşme izlendi. GSYH fiyat endeksi ilk çeyrekte yüzde 4 yükseldi. Ekonomistler endeksin yüzde 3,7 artmasını bekliyordu. Çekirdek PCE ise çeyreklik olarak yüzde 4,9 ile yüzde 4,7’lik artış beklentisini aştı.

Kaynak: Bloomberg HT

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!