ABD Büyüme Verileri / 2018 4. Çeyrek

ABD 4. çeyrekte beklentinin altında büyüdü

ABD’de son çeyreğe ilişkin büyüme verisi aşağı yönlü revize edildi. Ekonomi, 2018’in son 3 ayında tüketici harcamalarında ılımlılaşma ve zayıf şirket yatırımlarının etkisiyle daha yavaş büyüdü.

Bugün açıklanan veriye göre 4. çeyrek büyüme verisi %2.6’dan % 2.2’ye revize edildi. Beklenti büyümenin % 2.3 olmasıydı. Böylece yılın tamamında büyüme %2.9 oldu.

Ekonominin en büyük kısmını oluşturan tüketici harcamalarındaki artış da aşağı yönlü revize edilerek %2.8’den %2.5’e düşürüldü. Çekirdek PCE çeyreklik bazda %1.7 beklentisine karşılık % 1.8 arttı.

İhracat bu dönemde %2.6’dan %2.8’e revize edikirken ithalat %2.7’den %2’ye düşürüldü.

Fed Başkanı Jerome Powell bu ay ekonomideki temel göstergelerin güçlü kaldığını belirtse de politika yapıcılar bu yıl ve gelecek yıl için büyüme tahminlerini aşağı yönlü revize etmiş, bu sene faiz artışı olmayacağı öngörüsünde bulunmuştu.

Aşağı yönlü revizyon, büyümenin 2019’a girerken daha zayıf ivmede olduğuna işaret ediyor. Konut ve imalat gibi çeşitli göstergeler de soğuma emareleri gösteriyor. Öte yandan ABD Başkanı Donald Trump’ın ek gümrük vergilerinin gelecekte büyümeye baskı yapabileceği belirtiliyor.

Bloomberg HT