ABD Büyüme Verileri / 2016 3. Çeyrek

ABD 3. çeyrekte %3.2 büyüdü

ABD ekonomisinin 3. çeyrek büyümesi yukarı yönlü revize edildi. ABD Ticaret Bakanlığı verilerine göre 3. çeyrek büyümesi %2.9’dan %3.2’ye revize edildi. Bu, 2 yılın en hızlı büyümesi oldu. Hanehalkı harcamalarındaki olumlu tablo, yukarı yönlü revizyonda etkili oldu.

Bloomberg anketine katılan uzmanların beklentisi büyümenin %3 olmasıydı.

ABD’de kişisel tüketim de 3. çeyrekte %2.8 ile beklentilerin üzerinde arttı. Beklenti %2.3’tü. Çekirdek PCE 3. çeyrekte çeyreklik bazda %1.7 ile beklentilere paralel arttı.

Şirket yatırımları ekonominin zayıf yanı olarak kalsa da istihdam piyasasındaki güçlü iyileşme ve istikrarlı hanehalkı harcamaları büyümeyi destekledi. Tahminlerden güçlü gelen büyüme verisi, Fed’in bu yıl ilk kez gelecek ay faiz artışı yapma beklentilerini de kuvvetlendiriyor.

New York’taki Deutsche Bank Securities’te ekonomist olan Brett Ryan hanehalkı harcamalarının destekleyici olduğunu belirterek “Kısa vadede büyümenin %1.5-2 aralığında olmasını bekliyoruz” dedi.

Bloomberg HT

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin