ABD Borsalarında Bugün – (30.07.2012)

Bir çok Amerikan hissesi, Standard & Poor’s 500 Endeksine 2012 yılındaki en büyük iki günlük kazancını sağlayan rallinin, ekonomik görünüşten daha hızlı hareket ettiği endişesiyle düşüş yaşadı. JPMorgan Chase & Co., Deutsche Bank AG’nin hisselerine yönelik tavsiyelerini düşürmesiyle yüzde 2 geriledi.

Loews Corp., kârı üçüncü çeyrek üst üste düştükten sonra CEO James Tisch’in küresel ekonomi hakkında “çok endişeli” olduğunu açıklamasıyla yüzde 5.1 değer kaybetti.

ABD piyasalarında New York saatiyle 13:40’ta yükselen her beş hisseye karşılık 7 hisse düşüş gösterdi. S&P 500 yüzde 0.1 gerileyerek iki günde yüzde 3.6’lık rallinin ardından 1,384.99 puana geriledi. Dow Jones 0.83 puan, yüzde 0.1’den az, düşerek 13,074.83 puan oldu. Bu rapor yazıldığı sırada S&P 500’deki şirket hisselerin işlem görme oranı 30 günlük averajın yüzde 9.9 altında gerçekleşti.

Fifth Third Asset Management CEO’su Keith Wirtz, “Cuma günü istihdam raporları açıklanıyor ve daha öncesinde de Fed toplantısı var; bu insanları biraz tedirginleştiriyor” dedi. Wirtz, “Zayıflayan bir ekonomi ve yavaşlayan kazançlara yönelik endişeler var. Trading için gerçekten çok zor bir ortam” diye sözlerini noktaladı.

Hisseler, Temmuz ayı boyunca istihdam hızının büyük ihtimalle ABD’nin 3 yıldan uzun bir süredir yüzde 8’in üstünde olan işsizlik oranını düşürmede başarısız olduğunu gösterebilecek veriler öncesi düştü. Fed politika yapıcıları, istihdam verilerinin açıklanması öncesinde buluşarak, ilave teşviğe gerek olup olmadığına karar verecekler.

Kaynak: www.bloomberght.com

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir