77.000 Direnci Geçilemedi!

Aydın Eroğlu – 03.07.2013

Açıkçası dün bu direncin yukarı geçilmesini bekliyordum. Düşündüğüm olmadı.

Seansın başından itibaren bu beklentimin tersi yaşandı. Endekste 700 puana varan kâr satışları yaşandı. Birkaç kez eksiden artıya geçiş denemesi görsek de, her seferinde yine satışlar geldi. Bugün bu satışların daha da arttığını görebiliriz. Ama bağımsız hisse bazlı hareketleri yine de göreceğimizi düşünüyorum.

ABD dataları iyi gelmeye devam ediyor. Beklenen tarım dışı istihdam verisi de iyi gelirse, borsalar üzerindeki baskı artabilir.

Enflasyon Verisi Açıklanacak
Saat 10:00’da Türkiye’nin Haziran ayı enflasyonu açıklanacak. Faiz ve kur artışından kaynaklanan bir enflasyon artışı görülebilir. Temmuz için bu artışı daha fazla görebiliriz.

Dolar kurunda teknik olarak yeniden bir yukarı deneme riski var. Teknik görüntüsüne bakınca Dolar kurunun 1,95 üstüne yeni bir deneme yapma riskini görüyorum. Beklentilerin üstünde artabilecek bir enflasyon verisi bu atağı hızlandırabilir, ama korkulan bir enflasyon artışı olmazsa yine 1,95 direnci güçlü olur. Kur artış riski çok önemli bir parametre olacaktır. Çünkü olur da, 1,95 aşılırsa üzerinde zorlama yapmayı deneyen kurun artışı faiz silahı ile engellenmeye çalışılır. Bu durum gevşemeye başlamış olan faiz için olumsuz bir etki yaratır. Bu nedenle kur hareketlerini yakından takip etmeliyiz. Olası teknik kur ihtimallerini Destek-Direnç Tablosunda paylaşacağım.

Mısır’daki olayların büyümesi, ordunun siyasilere verdiği sürenin bugün doluyor olması dış gerilimleri bir nebze ekstra arttırmış durumda. Bu nedenle petrol fiyatlarında da yükseliş görüyoruz.

Uzun zamandır AB liderlerini dikkate almıyoruz. Bugün Merkel AB liderleri ile istihdam konusunu görüşecek. Önemli bir karar çıkabilir mi göreceğiz.

Gördüğünüz gibi olumsuz beklentiler daha fazla hakim gibi bir ortam var. Eksi endekslerle başlanılmasını bekliyorum. Bu nedenle alımdan ziyade eldekilerin hedef gerçekleşmeleri ya da dirençlerine gelmeleri halinde verip en azından % 50 nakit durumunu korumak doğru olabilir. Tabii bu benim öngörüm. Belki de dünkü gibi yanılabilirim. Yaşayıp,göreceğiz.

NOT: Yazı, 09:03’te borsaanalizci.com’da yer almıştır.

Saygılarımla

www.aydineroglu.comwww.borsaanalizci.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.