62 binli seviyelerden tepki gelebilir

Hatırlarsanız endeks 67 bin – 68 binli seviyelerdeyken borsanın 10 günlük hareketli ortalama seviyesine bu denli yaklaşmasının endeks açısından ciddi tehlike oluşturduğunu belirtmiştim. Bunun da borsada yüzde 7’nin üzerinde bir risk oluşturduğunu ve 200 günlük hareketli ortalama seviyesine kadar bir gerileme yaşanması ihtimalinin büyüklüğüne dikkat çekmiştim. Şu an için endeks tamamen tahminlerimiz doğrultusunda hareket ediyor.

Şimdi bir önceki analizimizi kısaca hatırlayalım: “Yeni pozisyon açmak için kesinlikle endeksin düşüş trend çizgisinin hacimli kırarak 100 günlük ortalama seviyesinin üzerine çıkıp çıkmadığından emin olunmalı. Bunun dışında açılacak yeni pozisyonların en azından 62 binli seviyelere kadar risk taşıdığını belirtmek isterim”

Borsa haftanın son işlem gününde ciddi satış baskısı altında kaldı. Bu satış baskısı endeksin önemli bir destek noktası olarak gördüğümüz 63 bin 486 puan seviyesinin altında günün tamamlanmasına neden oldu.  Bu seyir endeksin daha önce sıklıkla üzerinde durduğumuz 200 günlük hareketli ortalama seviyesine denk gelen 62 bin 50 noktasına kadar endeksin gerilemesine neden olabilecek önemde. Bu noktaya dikkat! Endeks teknik olarak 200 günlük hareketli ortalama seviyesinin altına inmek istemeyecektir. Bu sebeple beklentimiz 62 bin 50’li seviyelerine yaklaşıldıkça endekste tepki alımlarının gelebileceği yönünde.

Sonuç olarak; borsada 200 günlük hareketli ortalama seviyesine (62 bin 50) kadar bir geri çekilme beklenebilir. Teknik bağlamda bu noktaya yaklaşıldıkça tepki alımları beklediğimden bu seviyelerin alım fırsatı yaratma olasılığı yüksek. Ancak beklediğimiz tepki alımları gelse bile endeks üzerindeki satış baskısını azalması için borsanın kesinlikle düşüş trend direncini hacimli bir şekle kırması şart. Bugünkü kapanış itibariyle de endeksteki düşüş trend direnci 65 bin 65 seviyesinde bulunuyor. Unutmadan bir noktaya daha dikkat çekmek istiyorum. Beklentim 62 binli seviyelerden endekse tepki alımları gelmesi yönünde. Ancak borsada 13 Eylül 2010 tarihinde 60 bin 813 – 61 bin 434 bandında bir boşluk (gap) oluştu. Teknik analiz yapanlar az çok bilirler. Teknik anlamda aşağıda ya da yukarıda oluşan boşluklar (gap) bir şekilde mutlaka dolar. Endeksin de 13 Eylül 2010 tarihinde oluşturduğu bu boşluğu bu kadar yaklaşmışken doldurma isteği olabilir. Bu sebeple beklentimiz dışında endekse 62 binli seviyelerden yeterli tepki alımı gelmezse borsada 60 bin 813 – 61 bin 434 bandındaki boşluğun dolması yani bu seviyelere kadar bir sarkma beklenebilir. Dikkat!

Bol kazançlar…

Mehmet ÇOBAN / Yayın Yönetmeni
bigpara.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.