4 Şirketin 2016/3. Çeyrek Bilanço Değerlendirmeleri

Ziraat Yatırım bugünkü sabah stratejisi raporunda 4 Şirketin 2016/3. Çeyrek bilançolarını  değerlendirdi:

Akmerkez GYO (AKMGY, Nötr): Akmerkez GYO’nun 3Ç2016’daki net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre %7 oranında azalarak 18,2mn TL’ye gerilemiştir. Brüt kar ise ufak çaplı bir artışla 20,4mn TL olarak gerçekleşmiştir. Üçüncü çeyrekteki kar rakamı ile birlikte Şirketin 2016 Ocak – Eylül dönemi net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre %5 oranında artarak 59,1mn TL gerçekleşmiştir.

BİM Birleşik Mağazalar (BİMAS, Öneri “TUT”, Sınırlı Pozitif): BİM’in 3. çeyrek net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre %1,7 oranında artarak 171,8mn TL olarak gerçekleşmiş ve hem bizim beklentimiz olan 164mn TL’yi, hem de piyasa beklentisi olan 155mn TL’yi aşarak iyi bir görüntü sergilemiştir. Üçüncü çeyrekte satış gelirleri %13,7 oranında artan Şirket’in brüt karı ise %18,6 oranında artarak 868mn TL’ye yükselmiştir. Diğer taraftan operasyonel giderler ise %20 oranında yüksek artış kaydetmiş ve faaliyet karı artışını %11 olarak sınırlandırmıştır. Buna ilaveten şirketin finansman gelirleri de 25mn TL’den 4,3mn TL’ye gerileyerek karı olumsuz etkilemiştir. Tüm bunların etkisiyle net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre %1,7’lik artış kaydetmiştir. Üçüncü çeyrek kar rakamıyla birlikte Ocak-Eylül dönemi net karı 477,7mn TL olarak gerçekleşmiş ve bir önceki yılın aynı dönemine göre %8 oranında artış kaydetmiştir.

Petkim Petrokimya (PETKM, Öneri “EKLE”, Sınırlı Negatif): Petkim’in üçüncü çeyrek net dönem karı 136,7mn TL olarak gerçekleşmiş ve hem bizim beklentimiz olan 188mn TL’nin hem de piyasa beklentisi olan 164mn TL’nin altında kalmıştır. Tahminimizdeki sapmada satış miktarının beklentimizin altında gerçekleşmesi etkili olmuştur. Şirketin satış gelirleri, satış miktarındaki %22’lik daralmanın etkisiyle bir önceki yılın aynı dönemine göre %25 oranında gerilemiş ve 969mn TL’ye inmiştir. Şirketin brüt karı da geçen yılın aynı dönemine göre %29 oranında gerileyerek 192,6mn TL olarak gerçekleşmiştir. Şirketin operasyonel giderleri de %33 oranında yüksek artış kaydetmiş ve buna bağlı olarak da net faaliyet karı %31’lik düşüşle 152,9mn TL’ye gerilemiştir. Bunlara ilaveten finansman gelirleri bir önceki yılki 16,9mn TL’den 3,3mn TL’ye gerileyerek karlılığı olumsuz etkilerken, 3. çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemindeki 32,2mn TL’lik vergi gelirine karşın, 18mn TL’lik vergi gideri kaydedilmesi karın bir önceki yıla göre görece daha da düşük gelmesine neden olmuştur. Tüm bunların etkisiyle 3. çeyrekte net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre %50 oranında düşüş kaydetmiştir. Diğer taraftan üçüncü çeyrek görece düşük kar rakamına karşın Ocak-Eylül dönemi net karı 510,1mn TL’ye ulaşmış ve bir önceki yılın aynı dönemindeki 503,8mn TL’nin üzerinde gerçekleşerek iyi bir görüntü sergilemiştir.

TAV Havalimanları Holding (TAVHL, Öneri “EKLE” Sınırlı Pozitif): TAV’ın 2016 yılının üçüncü çeyreğinde net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre %4,4 oranında artarak 256,5mn TL’ye yükselmiş ve hem bizim beklentimiz olan 184mn TL’nin hem de piyasa beklentisi olan 209mn TL’nin üzerinde gerçekleşerek iyi bir görüntü sergilemiştir. Dönem karının beklentimizin üstünde gerçekleşmesinde düşük finansman gideri ile vergi gideri etkili olmuştur. TAV’ın satış gelirleri 3. çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre %4,3 oranında artarken, brüt kar ise %7,5 oranında daralarak 451mn TL olarak gerçekleşmiştir. Şirketin operasyonel giderleri de %15 oranında artarak karlılığı olumsuz etkilerken, net diğer faaliyet gelirleri de 83mn TL’den 72mn TL’ye gerileyerek karı baskılamıştır. Diğer taraftan şirketin net finansman giderleri 141mn TL’den 85mn TL’ye; vergi gideri de 104,7mn TL’den 72,5mn TL’ye gerileyerek karın bir önceki yılın aynı dönemine göre artış kaydetmesinde ana etkenler olmuştur.  Üçüncü çeyrek kar rakamıyla birlikte Ocak-Eylül dönemi net karı 359,3mn TL olarak gerçekleşmiş ancak bir önceki yılın aynı dönemine göre %28 oranında gerileme kaydetmiştir.

Raporun tamamı için tıklayın.

TÜM BİLANÇO ANALİZLERİ İÇİN TIKLAYIN!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN