30 yıllık mortgage kredileri geliyor

Bir banka düğmeye bastı, taksit tutarları düşebilir.

Türkiye’de de düşük gelir gruplarının kira öder gibi uzun vadede ev almalarını sağlayacak olan 30 yıl vadeli kredi ürünleri için düğmeye basıldı. Mortgage brokeri Alp Demirler, bu tür ürünlerin taksitleri düşürerek daha önce borçlanarak ev alamayanlara imkan tanıyacağını söyledi.

Bugün Gazetesi’nden Selma Şenol’un haberine göre Mortgage Broker’ı Alp Demirler, Türkiye’de konut kredilerinin hızlı bir ivmelenme gösterdiğini ve bir bankanın 30 yıl vadeli kredide düğmeye basmasıyla piyasanın daha da canlanacağını söyledi. Demirler “Rekabetle birlikte diğer bankalar da uzun vadeye yönelecektir. Şu anda beyaz yakalılar daha ziyade krediyle ev alabiliyor, vade uzayıp taksitler düşünce düşük gelir gruplarına da ev sahibi olma yolu açılacak” dedi. Daha önce 14 yıl boyunca ABD’de mortgage brokerlığı yapan Demirler, Türkiye’deki mortgage sisteminin Amerikanvari bir tarza büründüğünü belirterek “Nasıl ki orda biri evini 30-40 yıl vadelerle alabiliyor ve kiraladıktan sonra üstüne 30-40 dolar ekleyerek taksitlerini ödeyebiliyorsa bizde de durum o noktaya gidiyor” dedi.

TÜRKİYE’DE VADE 7 YIL
Piyasalardaki gelişmenin en yakın örneğinin Şekerbank’ın 30 yıllık kredi ürünü için BDDK’ya başvurması ve yıl sonuna doğru bu ürünü çıkarması olduğunu anlatan Demirler, “Bu, alım gücü olmayan veya zayıf olan C ve C altı gelir grupları için yeni bir imkan açıyor” dedi. Demirler Türkiye’de tüketicinin ortalama borçlanma vadesinin 7 yıl olduğuna da dikkat çekerek şunları söyledi: “Uzun vadeli borçlanma, Türk ekonomisindeki dalgalanmalar ve faiz maliyeti yükseliyor diye tercih edilmiyor. Ama burda olaya bir de tersten bakmak gerekir. Bir konutu 30 yıl vadeli aldığınız zaman, konutun 30 yıl sonraki değerini basit bir hesapla yıllık üfe üzerinden hesapladığınızda ödediğiniz rakamın yüksek olmadığını görürsünüz. Kaldı ki daha ödenebilir taksitlerle ev sahibi olursunuz”

VERGİ İNDİRİMİ DE GELECEK
Alp Demirler, daha önce mortgage yasa taslağında var olan ama yasalaşmayan iki düzenlemenin daha 2 yıl içinde hayata geçerek sistemin büyümesine destek vereceğini de önü sürdü. Demirler şunları söyledi: “Bunlardan en önemlisi ödediğiniz konut kredisinin faizinin gelir vergisinden düşebilmesine ilişkin. Eğer bu olursa, tüketici faiz maliyetinden büyük oranda kurtulacak ve daha rahat kredi kullanacak. Düşünün aylık bin 500 TL taksidi olan bir kredide ilk yıl aylık bin 400 lira faiz ödüyorsunuz. Bunun gelir vergisi diliminize oranla 280 lirasını yada 420 lirasını vergiden düşebileceksiniz. Yıllık bazda önemli bir tasarruf. Yine tapu sicil sigortası uygulaması da önümüzdeki yıllarda işlevsel hale gelmiş olacak”

Kaynak: http://ekonomi.haberturk.com/emlak-mortgage/haber/562086-30-yillik-mortgage-kredileri-geliyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.