Şimdi ne olacak?

Atilla Yeşilada – 18.07.2016

Uzun yıllardır AKP hükümetini bazen insafı aşan boyutlarda eleştiren bir yazarım, ama çok açık söylüyorum: Darbe yönetimi altında yaşamaktansa bin yıl daha AKP’nin sultasına katlanmayı yeğlerim. Kurtarıcı olarak selamladığımız darbeler demokratik toplum refleksinin serpilmesini engellediği gibi, sol ve liberal kanadı da yok ederek bizi sağ faşizme teslim etti. Ayrıca, bu darbe girişimi yalnız AKP’ye karşı değil, aynı zamanda TSK’nın komuta kademesine de yapıldı. Eğer başarılı olsaydı, Pensilvanya’dan, bir dini cemaat tarafından yönetilecektik, hala soğuk terler döküyorum.

Yeni bir darbe teşebbüsü olmaz, artık AKP de TSK da tedbirini aldı, ama bu girişim geride bir çok soru işareti bıraktı, bu makalede onların ekonomi ve piyasalara ait olanlarını cevaplayacağım.

Piyasaların ne yapacağını adım gibi biliyorum. Pazartesi-Salı biraz sallanırız, ama sonunda tüm kürede kol gezen azgın risk iştahı hakim olur, ve ralli devam eder. Eğer Salı günü TCMB 50 baz puan faiz indirirse, oynaklık hafta boyunca sürebilir.

Devamı için TIKLAYINIZ!