Mavi Giyim Hisse Yorumu

Modelimize göre tüm zamanların en güçlü hisselerinden biri olarak görünüyor. Cazibesi algoritmik değerlerden geliyor ve yabancıların ilgisi konusunda farklı aşamaya geçebilir durumdadır.

– Son 5 yıl hesabı: Model hesaplarında kullandığımız değerler açısından bakarsak nadiren görülen “10-15 bandı” haftalarca devam edebilmektedir. Zaman çerçevesinde birim dönem hafta olunca uzun vadeden bahsettiğimiz açıktır. Bu çerçevede yabancı yatırımcı kararını daha kuvvetli görebiliyoruz. Sayısal değerler açısından model hesabına son 4 haftada giriş seviyesi 7 ve 9 arasında değişmektedir ki, bu bile yabancı ilgisi için fikir vermektedir. Daha değerli gördüğümüz “10-15 bandı”  civarında kaldığını da görmüş oluyoruz. Buna göre; haftalık getiri değişimlerinin negatife dönmesi algoritmaların tetiklenmesine yeterli olabilir.

– Son 1 yıl hesabı: Yüksek sayısal değerlerin önemi çok fazladır. Geleceğin belirleyicisi hareketlerin yakalanmasını “kolaylaştırır”. Bu zaman çerçevesi için de kendi içinde güçlü seyirden bahsedebiliriz. Algoritmanın hesaplara aldığı sayısal değerlerin ortalaması son 10 günde 4-5 bandındadır. Ekim sonu başlayan getiri artışının bu sayısal değerlerde payı olmakla birlikte zaman çerçevemizin büyüklüğü ve içerdiği hareketler yanında önemsiz (ihmal edilebilir) kalmaktadır.  Son 5 yıl hesabında dikkat çeken 10-15 bandı sayısal değerleri 1 yıllık zaman çerçevesinde görülmemiş olmakla birlikte,  4-6 bandına yerleşmiş değerlerin olması ana trendi güçlü tutmaya yetebilir veya dalgalanmaların düşüş şiddette görülmesini sağlayabilir.

Son 6 ay hesabı: Ekim ayıyla birlikte işlem miktarı artarken, algoritmik değerlerin de değişimini farkediyoruz. Bu değişim belirgindir. İlgili zaman çerçevesinde algoritmik değerler ekim sonrasında ortalama 1.2 seviyesinde iken, kasım sonrası 2.5 seviyesine gelmiştir. Bir başka deyişle son 2 ay, ilgili zaman çerçevesi 6 ay içinde önemsenebilir ölçüdedir. Hatta önemseyen yabancı yatırımcı davranışı belirleyici olabilir. Model bakışlı süreçlerini tetikleyici adımları ilerleyen bu kısa vadeli zaman çerçevesi üzerinden görebiliriz. Oldukça güçlü algoritmik değerler (zaman çerçevesi ortalaması 1.2 civarında). Aralık ayı 3. haftası yaklaşırken farklı bulgulara dayalı farklı vadelerin genel değerlendirmesi üzerinden gidersek yabancı yatırımcı beklentisi olumlu şekillendirecek algoritmik izler olgunlaşmaya devam etmektedir.