Türkiye Büyüme Rakamları / 2011 1. Çeyrek

Türkiye ekonomisi yılın ilk çeyreğinde yüzde 11 büyüdü, dış ticaret açığı Mayıs ayında 10.1 milyar dolar oldu.

Türkiye ekonomisi yılın ilk çeyreğinde yüzde 11.0 büyüdü. beklenti büyümenin yüzde 9.7 seviyesinde gerçekleşmsi şeklindeydi. Ekonomi ilk çeyrekte, bir önceki çeyreğe göre ise yüzde 1.4 büyüdü. Beklenti büyümenin yüzde 3.6 seviyesinde gerçekleşmesiydi. İmalat sanayi yılın ilk çeyreğinde yüzde 12.3 genişledi.

DIŞ TİCARET AÇIĞI REKOR KIRDI

Türkiye’nin dış ticaret açığı Mayıs ayında, geçen yılın aynı dönemine göre ikiye katlanarak rekor seviyeye yükseldi ve halihazırda rekor seviyelerde olan cari açığın daha da genişlemesine neden oldu.

Dış ticaret açığı Mayıs ayında 10.1 milyar dolar oldu. Ticaret açığı geçen yılın Mayıs ayında 4.9 milyar dolar seviyesindeydi. Bloomberg’in araştırmasına göre, dış ticaret açığının 9.4 milyar dolar seviyesinde çıkması bekleniyordu.

Merkez Bankası, ithalat talebinin artmasına neden olan tüketici kredilerini azaltmak için, Aralık ayından bu yana dört kez zorunlu karşılık oranını artırdı. Ancak buna rağmen, ekonomi yılın ilk çeyreğinde yüzde 11 büyüyerek 20 gelişmiş ekonomi arasında birinci sıraya yerleşti.

Societe Generale’in Londra ofisinden analist Gaelle Blanchard, “Beklenenden daha yüksek GSYİH ve daha da genişleyen dış ticaret açığı, sadece, aşırı ısınmayı teyit ediyor” dedi ve “Bu durum, Merkez Bankası üzerinde faiz artırma baskısını güçlendirecek, ancak Merkez Bankası politikasını sabit tutarsa, lira muhtemelen baskı altında kalacak” yorumunda bulundu.

12 aylık cari işlemler açığı Nisan ayında, geçen yılın aynı dönemine göre ikiye katlanarak 63.4 milyar dolara çıktı. Bu seviye, kayıtların tutulmaya başlandığı 1984 yılından bu yana en yüksek seviyeyi işaret ediyor.

İhracat Mayıs ayında yüzde 12 artarak 10.95 milyar dolara çıkarken, ithalat yüzde 43 artarak 21 milyar dolara ulaştı. İhracatın ithalatı karşılama oranı ise yüzde 52’ye geriledi.

Kaynak:Bloomberg HT

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir