Ziraat Yatırım 13 Şubat 2015 Veri Dürbünü

Küresel piyasaların yakından takip ettiği verilerin piyasalara olası etkileri…

ABD

TSİ 17:00 Michigan Üniversitesi Beklenti Anketi

Cuma gününü ABD tarafında sakin bir veri gündemiyle kapatacağız. Dikkatlerimiz Michigan tüketici güven endeksi ve detaylarında olacak. Ayda biri geçici olmak üzere iki kez açıklanan verinin Şubat ayı için geçici verisini takip edeceğiz.

Ocak ayında tüketici güveni, 98,1 ile 2004 yıllından bu yana görülen en yüksek seviyeye çıkmıştı. Alt kalemlerine baktığımızda;
Tüketici cari ekonomik şartlar endeksi de geçen yılın aynı dönemine göre %13 artarak Şubat 2007’den bu yana görülen en yüksek seviye olan 109,3 puana çıkmıştı.

Tüketici beklentileri endeksi de, Ağustos 2004’ten bu yana en yüksek seviye olan puanı görmüştü.

Buraya kadar her şey beklentiler dahilinde zira iyileşen istihdam piyasasının katkısıyla güven endeksleri pozitif etkileniyor. Önümüzdeki süreçte de bu görünümün devam etmesi muhtemel bununla birlikte tarım dışı istihdamın ocak ayında beklentilerin üzerinde artması ve çalışanların ücretlerinde önceki ayki düşüşün ardından kaydedilen belirgin artış buraya destek sağlayabilecek ana faktör. Ocak ayında KOBİ güven endeksinin gerilemesinin tüketici tarafına yansımasını ve son dönemde hız kesen ABD verilerinin tüketici hissiyatındaki değişimini daha net ölçebileceğiz (Veri Dürbünü, 11 Şubat 2015).

Ancak zaman zaman bazı verilerin önemini bir kademe kaybedip, önceden çok da irdelemediğimiz verilere odaklandığımız dönemler olur. Tüketici güven endeksinde de 2015 yılı için böyle bir durum söz konusu olabilir. Arka planda kalan ama artık piyasa katılımcıların dikkatle izleyeceğini düşündüğümüz kalem: Enflasyon beklentileri. Ocak ayı öncü verisinde 1 yıl sonrası enflasyon beklentisi %2,8 seviyesinden %2,4’e düşmüştü. Nihai veride ise bunun %2,5 düzeyine çıkarıldığını gördük. Haziran ayından bu yana petrol fiyatlarındaki gerilemenin beklentilere kademeli yansıtılmasıyla yıllık enflasyon beklentisinin %3,3 seviyesinden %2,5’e kadar düştüğü görülüyor. Bu ayki veri ise ücretlerdeki güçlü artışın beklentilere nasıl yansıyacağını gösterecek. 24 Şubat Başkan Yellen’ın Senato konuşması ve FED’in 18 Mart’taki ekonomik projeksiyonu öncesi bu tarz veriler daha da önem arz ediyor.

Diğer

Avro Para Birliği ve Doğu Avrupa’da son çeyrek büyüme verileri açıklanacak. Her iki bölgede de son çeyrekte büyüme ivmesi hız kesmiş olabilir. Zaten Avrupa Merkez Bankası’nın Ocak sonunda açıkladığı parasal genişlemenin ardından her iki bölge için de dengeler daha farklı.

Polonya’da TSİ 15:00’de Ocak ayı enflasyonu açıklanacak. Macaristan’da enflasyon Çek Cumhuriyeti’nin aksine gerileme gösterdi. Macaristan için Mart ayında yeni bir indirim döngüsü başlama olasılığı güçlenmekte. Polonya için de indirim döngüsünün yeniden başlamasını beklemekteyiz. Deflasyonun ne ölçüde derinleşeceği bu konuda yol gösterecek. Aynı anda açıklanacak dış ticaret verilerini de göz önünde bulundurmak gerekiyor.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir