Ziraat Yatırım 12 Aralık 2014 Veri Dürbünü

Küresel piyasaların yakından takip ettiği verilerin piyasalara olası etkileri…

Ziraat Yatırım tarafından hazırlanan veri dürbünü raporunda yarın açıklanacak olan yurt içi ve yurt dışı ekonomik veriler analiz edildi.

Çin
TSİ 07:30 Sınai Üretim, Kasım (beklenti: %7,5 yıllık önceki: %7,7 yıllık)
TSİ 07:30 Perakende Satışlar, Kasım (beklenti: %11,5 yıllık önceki: %11,5 yıllık)

Kasım ayı sinai üretim verisini ilk açıklayan ülke Çin oluyor. Kasım HSBC ve resmi PMI verilerine baktığımızda her ikisinin de önceki aya göre gerilediği ve ikinci yarının en düşük seviyelerinde açıklandığını görüyoruz. Küresel talep koşullarının gidişatı bakımından da oldukça önemli olan verinin son çeyrekte hız kesen küresel büyümeye işaret etmesi bekleniyor. Verinin olumsuz gelmesi halinde küresel yavaşlama beklentileri artıp, hammadde fiyatlarındaki gerileme hız kazanabilir.

Düşük gelen ithalat verilerinin ne ölçüde hammadde fiyatlarından, ne ölçüde talepten kaynaklandığı ise perakende satış istatistikleriyle anlaşılacak. Perakende satışların güçlü kalması ithalattaki gerilemenin salt petrol fiyatlarına bağlanmasını sağlayabilir. Aksi takdirde yıl sonu büyüme değerleri tartışılmaya başlanabilir ve Renminbi yeniden baskı altına girebilir.

Hindistan
TSİ 14:00 TÜFE, Kasım (beklenti: %4,4 yıllık önceki: %5,5 yıllık)
TSİ 14:00 Sınai Üretim, Ekim (beklenti: %2,5 yıllık önceki: %2,5 yıllık)

Hindistan’da Raghuram Rajan kur istikrarını tesis ederek, fiyat istikrarının hedefle uyumlu hale gelmesini sağladı (“Kestirme Yok”, 17 Haziran 2014). Dün, TCMB Başkanı Erdem Başçı’nın sunumunda da kur istikrarının öne çıktığını gözlemledik. Merkez Bankası bu haftaki likidite politikasıyla Lira oynaklığının istikrarlı seyredeceğinin sinyallerini vermiş oldu.

ABD
TSİ 15:30 ÜFE, Kasım (beklenti: %-0,1 aylık önceki: %0,2 aylık)
TSİ 16:55 Michigan Üniversitesi Tüketici Güven Endeksi, Aralık (beklenti: 89,5 önceki: 88,8)

ABD’de ekim ayında üretici fiyatları beklentilerin (%0,1) üzerinde bir artış göstererek %0,2 gerçekleşmişti. Gıda ve enerji fiyatları hariç olarak hesaplanan çekirdek üretici fiyatları bir önceki aya göre %0,4 artmıştı. Veriyi detaylı incelediğimizde enerji fiyatlarında yaşanan aylık %3’lük düşüşe rağmen, aylık %1 artış kaydeden gıda fiyatlarının ve %0,5 yükselen hizmet fiyatlarının belirleyici olduğunu görüyoruz. Petrol fiyatlarında gelinen seviye itibarıyla enerji tarafındaki düşüşün devam etmesi öngörülüyor. Aşağıda da Brent ve WTI petrolün grafiğine baktığımızda hammadde fiyatlarındaki güçlü düşüşün petrol tarafındaki hareketin net gösterdiği görülüyor. Geçtiğimiz seneye göre sert bir kış yaşamayan ülkenin mevsimsel olarak gıda fiyatlarında çok fazla yukarı yönlü hareket beklemesek de ekonomideki toparlanmayla birlikte talep kaynaklı bir artışın sürmesi mümkün.

Ayrıca son aylardaki petrol fiyatlarındaki düşüşü petrol üreticisi ülkeler açısından kısaca irdelemek istedik. Bir konuya dikkat çekmek gerekiyor: Baş-a-baş!

İki çeşit baş-a-baş seviyesi söz konusu:

  1. Petrol çıkarma maliyeti, ve
  2. Bütçe dengesi.

Aşağıda OPEC üyesi ülkelerin bütçe başabaş seviyeleri ile mevcut petrol fiyatlarını gösteren grafiklerini görebilirsiniz. Düşük petrol fiyatlarının özellikle OPEC ülkelerinin bütçe ve dış dengelerini olumsuz etkilediği aşikar. Grafiklere baktığımızda güncel petrol fiyatlarının Katar ve Kuveyt hariç diğer ülkelerin bütçe başabaş seviyelerinin altında olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla gelirleri büyük ölçüde petrol kazançlarına bağlı olan ülkelerin fiyat düşüşlerinden olumsuz etkilenmeyi sürdüreceği düşünülmektedir. Son olarak başta Suudi Arabistan olmak üzere OPEC üyelerinin rakip kaya gazındaki görünüme paralel bir süre daha arz kısıntısına gitmeyeceği görülüyor.

ABD’de kaya gazı çıkarma maliyetinin son yayımlanan haberlere göre 40 Dolar civarında olduğu anlaşılmakta. Bazı yataklarda maliyetin 80 Dolar’a kadar çıkabildiği söylense de bu yatakların toplam içerisindeki payının %10’un altında hatta %5 civarında olduğu söylenmekte. ABD bütçesi petrol gelirlerine dayanmadığı için petroldeki düşüş ABD pozitif!!!

Meksika
TSİ 16:00 Sınai Üretim, Ekim (beklenti: %2,5 yıllık önceki: %3,0 yıllık)

Meksika, Dünya Kupaları’ndaki Christiano Ronaldo gibi. Her kupa öncesindeki beklentilere karşın Ronaldo kendisinden beklenen performansı sergileyemedi. Meksika da iki senedir her sene başında Gelişmekte Olan Ülkeler arasında yıldız olarak gösterilmekte. Ancak bir türlü Meksika’nın yıldızı parlayamadı.

Sene başında petrol sektöründeki yapısal reformlarla tüm gözlemcilerin takdirini kazanan ve kredi notu yükselen ülkede uyuşturucu kaçakçılığı merkezli toplumsal sorunlar büyüme üzerinde istikrarsızlığa neden olmakta. Buna petrol fiyatlarındaki gerilemeyi de ekleyecek olursak, Meksika yaptığı reformların meyvesini toplayamadı.

Diğer

Japonya’da Sınai Üretim (TSİ 06:30) Ekim ayı için nihai değerini alacak. Güncellenme beklenmiyor.

Avro Bölgesi için de Sınai Üretim (TSİ 12:00) açıklanacak. Almanya ve Fransa’nın verileri açıklandığı için Para Birliği genelinin üretimi ikinci planda kalmakta. Ekim ayında Para Birliği genelinde sınai üretim aylık bazda bir miktar yavaşlayabilir.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir