Zengin turist nasıl kaçırılır -2-

Kurban bayramından önceki hafta, Türk ve dünya ekonomisiyle ilgili gelişmeleri değerlendirmek üzere Ege’deydik.

İş dünyası ve esnafla yaptığımız sohbetlerde, ele alınan konulardan birisi de Türkiye’nin ‘yüksek gelir grubu’ turisti, kısa bir tabir kullanılacak ise, ‘zengin’ turisti nasıl çekebileceğimiz konusuydu. Türkiye, kongre, golf, yat, mavi tur gibi alanlarda yüksek gelir grubu turisti çekebilecek olağan üstü bir potansiyele sahip.

7 bin yıllık uygarlık geçmişi, arkeoloji, tarih, doğa ve ekoloji zenginliğiyle paha biçilmez bir ülke.

Gel gör ki, yat ve mavi tur turizmi için hayli yüksek gelir grubu turisti çekmek ve yüksek standarda hizmet vermek adına, bilhassa yerel yönetimler bazında en ufak bir derli toplu, organize çabası, hazırlığı, organizasyonu yok. Gökova, Datça Yarımadası ve Marmaris bölgelerinde, yatların ve guletlerin kıyıya ağaçlara zarar vermeden bağlanmaları için bir tek çalışma yok. Mavi tur yolcularının rahat binip, inmeleri için özel mavi tur limanları, sintine, çöp, erzak ve su merkezleri yok. Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin bunla ilgili bir derdi de yok.

Bodrum Belediyesi de CHP’li, Muğla Büyükşehir de. Bu nedenle, aynı siyasi çizgiye sahip iki belediyeden yerel olanının bu konularda, elindeki sınırlı imkanlarla daha somut çözümler üretirken, büyükşehir belediyesinin iki kuruş gelir için, yüksek gelir grubundaki turistleri kaçıracak uygulamalara, iptidai görüntülere göz yumması çok üzücü. Bugünlerde, benzer bir gelişme de İstanbul’da, Şişli Belediyesi’nde yaşanıyor.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin