Eski fikirlerden yeni iş fikirleri çıkarmak

Konu iş fikri yaratmak olunca, yapılacak yeni bir şeyin kalmadığını düşünürsünüz. Her şey zaten daha önce denenmiştir, değil mi? Evet, yapılabilecek hemen her şey önceden yapıldı gerçekten de. Ancak bu havlu atmanız ve girişimcilik hayallerinizden vazgeçmeniz gerektiği anlamına gelmiyor.

İş fikrinize birisi yumruk atıp sizi yere sermiş gibi hissetmek yerine, yaratıcı olun ve “başka” ne yapabileceğinizi düşünün. Fikrinizi bir diğer iş fikriyle bir araya getirin ve tamamen yeni bir konsept yaratın. Ben bu tekniğe “harmanlama tekniği” diyorum.

Harmanlama

Harmanlama tekniği ile gerçekten iki farklı iş fikrinin en iyi taraflarını alıp bir araya getirerek insanların dikkatini çekebilecek yeni bir konsept yaratırsınız.

Bu şekilde iki fikri bir araya getirerek işe başlamış şirketlerin ne kadar çok olduğunun farkında olmayabilirsiniz ama aslında etraf onlarla dolu. Hızla yaygınlaşan Groupon’u ele alalım. Chicago merkezli şirket 2008 yılında işe başladı ve şu an günlük fırsatlarını takip eden 70 milyon kayıtlı kullanıcıları var.

Groupon’un yaptığı şey sosyal medya ile kupon fikrini birleştirmekti. Yerel restoran ve servislerin kuponlarının kapılarımızın önüne, posta kutularımıza bırakıldığını ve pek çok insanın halihazırda sosyal medyada yer aldığını göz önüne alırsak aslında her iki konsept de oldukça hem popüler hem de yeni değil. Groupon daha çok insana ulaşıp onları kayıt etmek için uğraşmak zorunda kalmıyor, çünkü genelde fırsatın kendisi, kayıt olanları ve satın alanları kendine çekiyor. Eğer gerçekten iyi bir fırsatsa viral olarak da yayılıyor ve daha çok kayıtlı kullanıcıyı getiriyor.

Fırsatçı harmanlama

Hayatta neyle uğraşıyorsanız uğraşın, etrafta bir araya getirilip yeni bir konsept yaratılabilecek pek çok iş fikri vardır. San Diego merkezli Fresh Healthy Vending firması, otomat satış makinesi ile sağlıksız yeme seçimleri ve obeziteyle ilgili haberleri alıp tamamen farklı bir fikirle geldi. Bu firmaya ait otomatik satış makineleri, sadece sebze ve meyve gibi doğal ve sağlıklı yiyecekleri sunuyor.

Bir diğer mükemmel örnek de Cengage Learning. Onlar da üniversite öğrencilerinin para biriktirme ihtiyaçları ile profesörlerin öğrencilerden bir sömestr boyunca kapağı bir iki kere açılacak kitapları istemelerinden yola çıkıp tamamen yeni bir konsept oluşturmuş. Öğrenciler web sitesine gidip istenilen ders kitabından sadece ihtiyaç duydukları bölümleri bölüm başına 7 dolar vererek indirebiliyor.

Bak, Dinle, Atıl

Eğer kendi işinizi kurma hayalleri kuruyorsanız, o zaman piyasada var olan diğer işlerin sizi bundan alıkoymasına izin vermeyin. Yeni konseptler her zaman iyi karşılanır, denenir ve değerlendirilir. Ancak harmanlama tekniği ile ilgili iyi olan şey, yeni bir şeyle gelmek zorunda olmamanız, sadece halihazırda var olan iki fikri bir araya getirip yeni bir fikir ortaya koymanızdır.

Etrafınıza bakının ve yaşadığınız toplumda neler oluyor, ne eksik diye düşünün. Ardından işe koyulup fikirleri bir araya getirin ve yeni bir konsept yaratın. Fikirler her yerdedir, sadece yeni bir iş fikri için neyin iyi olabileceğini görmeye başlamaya ihtiyacınız var. Hadi bir an önce bakın, dinleyin ve atılın ki başkası sizden önce görüp önünüze geçmesin!

Mike Michalowicz

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir