Janet Yellen’İn Açıklamaları – (24.02.2015)

ABD Merkez Bankası Fed Başkanı Janet Yellen, faiz artışı öncesi sözlü yönlendirmenin değişeceğini ifade etti.

ABD Kongresi’nde konuşma yapan Yellen, sözlü yönlendirmede yapılacak değişikliğin faiz artışının her an yapılabileceği anlamına geleceğini söyledi.

Ekonomideki ilerlemeden dolayı memnun olduğunu söyleyen Yellen, enflasyonun orta vadede yüzde 2’lik hedeflerine yaklaşacağına dair güven duymadan önce faiz artırmayacaklarını belirtti.

Bundan sonraki iki toplantıda faiz artırmalarının olası olmadığını ifade eden Yellen “Sözlü yönlendirme Fed’i sıkılaşma için biz zaman çizelgesine hapsetmeyecektir” diye konuştu.

İstihdam piyasasındaki gelişme sürse de enflasyon ve ücret artışının çok zayıf kaldığını anımsatan Fed Başkanı, halen birçok Amerikalı’nın işsiz olduğunu söyledi.

Enflasyonda son dönemde görülen düşüşün büyük oranda petrol fiyatlarındaki gerilemeden kaynaklandığı görüşünü yineleyen Yellen “Komite enflasyonun kısa vadede daha fazla gerilemesini, daha sonra ise, istihdam piyasasındaki iyileşme ve enerji fiyatları ve farklı faktörlerin geçici etkilerinin kaybolması sonucu orta vadede aşamalı olarak yüzde 2’lik hedefe doğru yükselmesini beklemektedir” diye konuştu.

Bloomberg HT

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir