Yatırım Sepetleri / Tacirler Yatırım – (4.1.2021)

Piyasa Beklentilerimiz

Ekonomik beklentilerimiz: 2021 yılına başlarken zorlu geçen bir yıl sonrasında politika normalleşmesi sinyallerinin artması ve yeniden dezenflasyon sürecinin tesis edilmeye başlandığına ilişkin güçlü adımlar umutları arttırdı. 2021 yılının özellikle Nisan-Mayıs aylarına kadar ise yıllık enflasyonunun yüksek seyretmeye devam etmesini ve %15 seviyelerine yükselmesini tahmin ediyoruz. Bu noktada son dönemde atılan para politikası sıkılaştırma adımlarının yanı sıra, makro ihtiyati önlemler çerçevesinde çeşitli ürünlerde taksit sınırlandırmalarının da tüketici talebi üzerinde etkili faktörler olacağını düşünüyoruz. Ocak ayında enflasyon verileri sonrasında takip edilecek iki önemli para politikası gündem maddesi; 21 Ocak’ta gerçekleştirilecek yılın ilk Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı ve belki de daha önemlisi 28 Ocak’taki çeyrek dönemli Enflasyon Raporu sunumu olacak. 21 Ocak’taki PPK toplantısında politika faizinin sabit kalmasını bekliyoruz. 28 Ocak’ta TCMB Başkanı tarafından sunumu yapılması beklenen çeyrek dönemli Enflasyon Raporu ve ardından gerçekleştirilecek soru-cevap bölümünün ayın en önemli para politikası iletişim kanalı olacağını düşünüyoruz. Zira söz konusu raporda, orta vadeli enflasyon tahmin patikasına ilişkin daha detaylı ve ek bilgiler görmeyi bekliyoruz.

Hisse senedi piyasası beklentilerimiz: Borsa İstanbul ile ilgili olumlu görüşümüzü koruyoruz. Covid-19 aşısının etkin bir şekilde uygulanması ile ilgili gelişmelerin ekonomik faaliyetlerdeki seyri belirlemede son derece önemli rol oynayacağını ve buna bağlı olarak da bu konuyla ilgili haber akışının yakından takip edileceğini düşünüyoruz. Ayrıca ekonomi politikalarında son dönemde yaşanan değişikliklerin küresel yatırımcıların TL varlıklara olan bakışlarına olumlu yönde katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Ek olarak Türkiye-ABD ilişkileri ve şirketler ve bankalar tarafından açıklanacak olan 2021 beklentileri yakından takip edilecek diğer konu başlıkları olacaktır. Son haftalarda fiyatlarda ve işlem hacminde yaşanan yükseliş Ocak ayı içerisinde BIST-100 endeksinde 200 ABD Doları taban olması suretiyle 225 ABD Doları seviyesini hedeflenmesini sağlayabilir.

Faiz beklentilerimiz: Para politikasında sıkılaştırma adımları çerçevesinde Aralık ayında verim eğrisinde ters eğimin artarak devam ettiği takip edildi. Verim eğrisinin kısa tarafında faiz seviyeleri yüksek seyrederken, 10 yıllık tahvil faizi ilk aşamada %13,4 seviyesine yükseldikten sonra yılı %12,9 seviyesinden kapadı. Bir önceki aylık raporumuzda da belirttiğimiz üzere 10 yıllık tahvil faizlerinde bir süre daha yüksek seviyelerin korunacağını düşünüyoruz. Yılın ilk ayı itibariyle Hazine’nin yüksek iç borç itfası bulunurken (37,2 milyar TL) ay içerisinde 6 ayrı ihale 25.4 milyar TL borçlanma projeksiyonu yaptığı takip ediliyor. Yüksek kamu borçlanma gereğinin yanı sıra enflasyonun da bir süre daha yüksek seyretmesini bekliyoruz. Buna ek olarak ABD tarafında gerek pandemiye ilişkin teşvik paketinin gerekse enflasyon beklentilerindeki yükselişin faiz seviyeleri üzerinde etkili olacağını ve bu çerçevede GoÜ faiz hadlerinde de bir miktar yukarı yönlü baskı yapabileceğini düşünüyoruz. Diğer taraftan düşen risk primleri ve artan yabancı ilgisi faiz seviyelerinde yükselişi sınırlandıran önemli unsurlar. Bu gelişmeler ışığında 10 yıllık tahvil faizinin %12,5-13,5 bandında seyretmesini bekliyoruz.

Küresel piyasalar ve emtia beklentilerimiz: Kasım ayında 1765 seviyesi altına kadar gerileyen ons altın, Aralık ayında kayıplarının bir kısmını telafi etti ve ayı yükselişle tamamladı. Ağustos başından bu yana bir düşüş kanalı bünyesinde hareket eden ons altında, kanalın üst çizgisine denk gelen 1900 seviyesinin direnç niteliğinde olduğunu görüyoruz. Kanal içerisindeki hareketin sürmesi durumunda kısa vadede 1900 seviyesi altındaki seyrin korunması beklenebilir. Aşağı yönlü hareketlerde 1850, 1820 ve 1800 destekleri takip edilecek. 1900 seviyesinin aşılması durumunda ise düşüş kanalı yukarı yönlü kırılacağından altındaki yükseliş hız kazanabilir. Böyle bir durumda ilk etapta 1920 ve 1950 dirençleri izlenecek.

Dengeli Yatırım Sepeti: Birikimlerinde görece daha az dalgalanmayı tercih eden ve mevduat getirisinin bir miktar üzerinde getiri hedefleyen yatırımcılara yöneliktir. Bu sebeple Özel Sektör Tahvil fonu ve Kısa Vadeli Tahvil Bono Fonu yatırım dağılımının büyük bir kısmını oluştururken, dönem dönem fırsat görüldüğünde pay senedi fonlarına ve altın fonlarına %20’ye kadar yatırım yapabilir.

Dinamik Yatırım Sepeti: Görece daha yüksek risk iştahına sahip yatırımcılara yöneliktir. Portföy dağılımında orta vadede varlık alokasyonu odaklı bir yönetim tarzı izlenir. Portföyün en az %25‘lik kısmı Özel Sektör Tahvil Bono fonunda değerlendirilirken, iyi piyasa koşullarında pay senetleri ve altın fonlarına portföyün %40’ına kadar yatırım yapabilir.

Atak Yatırım Sepeti: Yüksek risk profiline sahip yatırımcılara yöneliktir. Karşılaştırma ölçütü hedefi orta ve uzun vadede BIST-100 endeksinin üzerinde bir getiri sağlamaktır. Bu sebeple piyasa koşullarına göre portföydeki pay senedi ağırlığı %100 oranına kadar çıkabilir. Yüksek riskli portföy anlayışıyla yönetildiğinden uzun vadeli düşünen yatırımcılar için uygun bir stratejidir.

Kaynak: Tacirler Yatırım Yatırım Sepetleri Raporu

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN