Yatırım Sepetleri / Tacirler Yatırım – (3.12.2020)

Piyasa Beklentilerimiz

Ekonomik beklentilerimiz: Son dönemde ekonomi yönetiminin değişmesi ile beraber politika normalleşmesi yönünde önemli adımlar atıldığı takip ediliyor. Kasım ayı PPK toplantısında operasyonel çerçevenin sadeleştirildiği ve politika faizinin %15’e çekildiği izlendi. Aktif rasyosu ve reel kredi büyümesi ile ilişkilendirilen zorunlu karşılık uygulamalarının ortadan kaldırılması “normalleşme” yolunda önemli bir resim çizerken, bütün bu adımların yabancı yatırımcı ilgisini de beraberinde getirdiği takip edildi. Para politikasında sıkılaştırma adımlarına rağmen, politika normalleşmesinin ülke risk primleri ve kur üzerindeki baskıyı önemli ölçüde hafiflettiği, dolayısıyla finansal koşullardaki sıkılaşmayı bir miktar sınırlandırdığı görüldü. Gelinen noktada özellikle gelecek aylarda yıllık enflasyondaki artışın devam edeceği yönündeki beklentimiz paralelinde para politikasının sıkı kalmaya devam etmesini, yabancı yatırımcı ilgisinin devam ederek ülkedeki döviz likiditesine bir miktar katkıda bulunmasını bekliyoruz.

Hisse senedi piyasası beklentilerimiz: ABD’de seçimin bitmiş olması, Trump sonrası global büyüme ile ilgili önemli belirsizlikler yaratan ticaret savaşlarının geride kaldığına yönelik beklentiler, küresel aşı üreticilerinden gelen yüksek verimlilikteki aşı haberleri, FED’in aktif büyüklüğünü ve düşük faiz politikasını 2021’de devam ettireceğine yönelik sinyalleri küresel piyasalarda ve Borsa İstanbul’da son yılların en iyi Kasım ayının yaşanmasını sağladı. Yurtiçinde ekonomi yönetimi ve uygulamadaki değişiklikler sonrasında Borsa İstanbul’a son iki yılın en yüksek yabancı girişi gerçekleşirken, Hazine’nin TL ve döviz cinsi bono ihraçlarında uzun vadeye geçişlerin görülmesi BIST-100 endeksinde de rekorlar görülmesini sağladı. Aralık ayında da aşının etkinliğini göstermesi ve yabancı girişlerinin sürmesi yıl sonunda Borsa İstanbul’da rekor kapanışların devamını getirebilir. BIST-100 endeksinin yıl sonunda 1400-1500 aralığında kapatabileceğini düşünüyoruz.

Faiz beklentilerimiz: Politika normalleşmesi adımlarının özellikle tahvil piyasasına yabancı yatırımcı ilgisini de beraberinde getirmesi, ülke risk priminde düşüş ve para politikasındaki sıkılaştırma adımlarının enflasyon görünümüne yardımcı olabileceği beklentileri ile 10 yıllık tahvil faiz seviyelerinde önemli bir gerileme takip edildi. Önümüzdeki dönem içerisinde ülke risk primindeki geri çekilmenin nispeten sınırlı kalacağı, ABD tahvil faizlerinin ise yukarı yönlü eğilim içerisinde olabileceği beklentisi çerçevesinde 10 yıllık tahvil faizlerinin %12-13 aralığında dalgalanmasını bekliyoruz. Özellikle yıllık enflasyondaki yükseliş sürecinin devam etmesi buna ek olarak 2021 yılının ilk yarısında Hazine’nin yüksek iç borç itfası nedeniyle faiz seviyeleri üzerinde bir miktar baskı izlenebileceğini düşünüyoruz.

Küresel piyasalar ve emtia beklentilerimiz: Başta koronavirüs aşısına ilişkin gelen olumlu haber akışı olmak üzere, ABD’de seçim belirsizliğinin azalması ve yaklaşan yılbaşı sezonunu öncesi Avrupa’da karantina önlemlerinin gevşetilmesi gibi faktörler risk iştahını artırırken, ons altında düşüş eğiliminin ön plana çıkmasına neden oldu. Bu gelişmelerin etkisi ile birlikte ons altının 200 günlük ortalamasını aşağı yönlü kırdığı takip ediliyor. Kısa vadeli teknik göstergeler, düşüşün 1750 seviyesi altını hedef alabileceğinin sinyalini veriyor. 1750 seviyesinin altında ise 1700 desteği ön plana çıkıyor. Yukarıda ise 1800 ve 1850 seviyeleri direnç konumunda bulunuyor.

Dengeli Yatırım Sepeti: Birikimlerinde görece daha az dalgalanmayı tercih eden ve mevduat getirisinin bir miktar üzerinde getiri hedefleyen yatırımcılara yöneliktir. Bu sebeple Özel Sektör Tahvil fonu ve Kısa Vadeli Tahvil Bono Fonu yatırım dağılımının büyük bir kısmını oluştururken, dönem dönem fırsat görüldüğünde pay senedi fonlarına ve altın fonlarına %20’ye kadar yatırım yapabilir.

Dinamik Yatırım Sepeti: Görece daha yüksek risk iştahına sahip yatırımcılara yöneliktir. Portföy dağılımında orta vadede varlık alokasyonu odaklı bir yönetim tarzı izlenir. Portföyün en az %25‘lik kısmı Özel Sektör Tahvil Bono fonunda değerlendirilirken, iyi piyasa koşullarında pay senetleri ve altın fonlarına portföyün %40’ına kadar yatırım yapabilir.

Atak Yatırım Sepeti: Yüksek risk profiline sahip yatırımcılara yöneliktir. Karşılaştırma ölçütü hedefi orta ve uzun vadede BIST-100 endeksinin üzerinde bir getiri sağlamaktır. Bu sebeple piyasa koşullarına göre portföydeki pay senedi ağırlığı %100 oranına kadar çıkabilir. Yüksek riskli portföy anlayışıyla yönetildiğinden uzun vadeli düşünen yatırımcılar için uygun bir stratejidir.

Kaynak: Tacirler Yatırım Yatırım Sepetleri Raporu

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN