Yataş Hisse Yorumu / Gedik Yatırım – (11.07.2019)

Yataş Yönetimi ile şirketin 2Ç19 finansal görünümünü ve senenin ikinci yarısındaki beklentilerini kapsayan bir telekonferans gerçekleştirdik.

Satış gelirleri ve beklentileri: Mobilya sektörünün genel mevsimsel trendi dahilinde, tarihsel olarak, satışlar ikinci çeyreklerde ivme kazanmaktadır. Buna ek olarak aldığımız intiba, Yataş’ın 2019 yılında sektörden olumlu ayrıştığı ve çeyreksel ciro’nun 320 milyon TL seviyelerine gelebileceği yönünde (+%35Ç/Ç, +%40Y/Y, ve +%31 6A19 Y/Y). Ayrıca, söz konusu trendin, 2Ç19 sonuçlarıyla teyit edilmesi hâlinde, şirketin 1.2 milyar TL’lik yıllık satış geliri hedefinde yukarı yönlü potansiyel oluşacağını düşünmekteyiz.

Özel tüketim vergisinin (ÖTV) teşviğinin sona ermesinin etkileri: Bilindiği gibi mobilya sektöründe ÖTV teşviği Haziran sonu itibariyle tekrar uzatılmadı. Şirket, yüksek kaliteli ürünleri ile üst segmente hitap ettiğinden OTV teşviğinin sona ermesi kaynaklı etkilerin görece sınırlı kalması beklenebilir. Bizim görüşümüz, şirketin satış performansındaki ana trendin, Türkiye’deki tüketici güvenindeki genel eğilimle belirleneceği yönünde.

FAVÖK ve marjlar: Şirketin 1Ç19 FAVÖK marjı %14,2 seviyesinde gerçekleşti. 2Ç19’daki olumlu performansla beraber marjların %15,5 seviyesine yükselmesini beklemekteyiz. Bu yükseliş 2Ç19 FAVÖK rakamının 49milyon TL’ye karşılık gelmesi, ve oldukça güçlü büyüme trendi anlamına gelmekte (+%44 Ç/Ç, +%48% Y/Y, ve +%40% 6A19). Öte yandan yönetim seneyi yıl başında hedeflediği %15’lik FAVÖK marjından daha yüksek bir marj ile kapatmanın ihtimaller dahilinde olduğunu düşünmektedir.

Değerleme ve sonuç: Bahsedilen gelişmeler ışığında, hissenin, gerek 2Ç19 dönemine yönelik gerekse de ileriye dönük cazip beklentileri henüz tam olarak fiyatlamadığını düşünüyoruz. Düşüncemiz, şirketin 2019 yılı için 1,2-1,4 milyar TL arasındaki satış geliri ve %15,5 FAVÖK marjı beklentisiyle 193 milyon TL FAVÖK yaratması potansiyeline sahip olduğu yönündedir. Bu varsayımlar altında hissenin, özellikle yıllık %35’lik bir FAVÖK büyümesi ele alındığında, 4,7x FD/FAVÖK gibi cazip bir çarpan ile işlem gördüğü söylenebilir.

Raporun tamamı için tıklayın.
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN