Piyasalarda Olumlu Çaba, Borsa ve Dolar

Yaşar Erdinç – 06.09.2016

Piyasalarda geçen hafta ABD’nin tarım dışı istihdam verisini beklerken genel bir stres vardı, fakat bu stres verinin açıklanmasıyla birlikte azaldı. Eğitici bültende bu hafta geçen haftaya göre daha olumlu bir seyir beklediğimi vurgulamıştım. Bunun temel nedenleri ise, küresel piyasalarda özellikle gelişmekte olan ülke piyasalarına olan ilginin devam etmesi, bu hafta küresel veri trafiğinin zayıf olması ve en azından TÜFE ile ilgili olarak beklentilere uygun bir verinin açıklanmasıydı.

Borsa dün, yaklaşık 300-400 puan boşluk bırakarak 77.350 civarından açıldı ve gün boyunca 350 puanlık sıkışık bir bantta hareket etti. Dün seans sonuna doğru gelen alımlarla 77.790 civarından kapandı. Bu sabah en yüksek 78.195 seviyesi görüldü ve endeks şu an 78 bin civarında bulunuyor. Teknik olarak BIST-100 endeksi göstergeleri talebin artmaya başladığını gösteriyor. Yabancı takasında da hafif bir artış oldu ve %62.19 seviyesinden %62.32 seviyesine yükseldi. Şu an her ne kadar yukarı yönlü bir hareket olsa da, piyasanın kafasında soru işaretleri var. Bu yüzden endeks diğer piyasalara bakıyor ve yüksek açılsa bile devamı gelmeyebiliyor. G20 liderler zirvesindeki görüşmelerde Suriye konusunda net bir karar çıkmadı. Fakat en azından “Fırat Kalkanı” operasyonunun ilk başladığı andaki piyasa stresi, bu cephedeki başarı ile birlikte stresin yok olmasını sağladı.

BIST-100 endeksi için 76.500 seviyesi önemli bir destek olup, bu hafta bu destek üzerinde tutunacağını söyleyebiliriz. En güçlü direnç ise 79.800 civarında bulunuyor. Yatırımcılar çok büyük hareketler beklememeliler. Büyük olasılıkla endeks 77 bin ile 79.300 aralığında dalgalanmaya devam edecektir. Fakat bir noktayı da vurgulamak lazım. Bu tür bekleme dönemleri, bazı durumlarda endeksin güç toplaması olarak kendini gösteriyor. Gelecek hafta piyasalarımız bayram nedeniyle tatilde olacak. Bu tatil döneminde olası dış risklere karşı risk almak istemeyen yatırımcılar hafta sonuna doğru bir miktar nakde geçmek isteyebilirler. Bayram öncelerinde genellikle T+2’ye göre hareket edilir. Yani çarşamba günü satan kişi parasını cuma günü alır ve bayram boyunca nakitte kalabilir. Dolayısıyla endeks yarın bir miktar geri çekilirse şaşırmamak gerekir. Fakat, şunu da belirtmeliyim ki, özellikle perşembe öğleden sonra ve cuma günü, beklenmeye olumsuz gelişmeler olmazsa borsada alışların arttığını görebiliriz. Endeksin bu hafta 76.500 ile 79.500 aralığında kalmasını bekliyorum.

DOLAR

Dolar/TL kurunun bu hafta aşağı yönlü bir hareket içinde olabileceğini belirtmiştim ama 2.9450 civarında bir destek vardı. Dolar şu an 2.9420 civarında bulunuyor.

Devamı için TIKLAYINIZ!

Finkafe'de Paylaş