Para & Borsa

OHAL, Piyasalar ve Borsa

Yaşar Erdinç – 21.07.2016

Dün S&P’den gelen not indirimi ve Olağanüstü Hal ilan edilmesi sonrasında dolar 3.0656’da bulunurken, endeks günlük bazda yüzde 2.16 aşağıda bulunuyor. OHAL’in piyasalara etkisi sınırlı kalacaktır. Çünkü şu an aslında OHAL konusu Sıkıyönetim ile karıştırıldığı için yatırımcılar stresliler. Fakat OHAL’in en önemli fonksiyonu, yasaların çıkarılması aşamasında TBMM’de birçok komisyon görüşme vs gibi uzun bir süreç vardır. İşte OHAL bu süreci kısaltıyor. Kanun hükmünde Kararname ile yasa çıkarılıyor ve TBMM onayına sunuluyor. Şu an Türkiye olağanüstü bir dönemden geçiyor mu? Evet… İnsan için örnek verirsek, bir apandist ameliyatı veya bir by pass ameliyati OHAL’dir. Çünkü ameliyat öncesi ve sonrası istediğiniz gibi yiyip içemezsiniz. Ameliyatla sorunlar giderilip sağlığınıza kavuşana ve vücudunuzdaki sorun halledilene kadar doktorun direktiflerine uymalısınız. Şu an Fransa da Terör saldırıları nedeniyle OHAL uyguluyor. Bu yüzden piyasalar ilk anda olumsuz reaksiyon verse de, bunun etkisi uzun sürmeyecektir.

Dolar/TL kuru dün S&P’nin not indirim haberiyle 3.06’yı geçerek 3.0960 seviyelerine kadar yükseldi. OHAL ilanından sonra da 1 kuruşluk bir yükseliş yaptı ve şu an 3.05 ile 3.09 aralığında dalgalanıyor. Borsa dün 75 binin altında kapatınca bu sabah yukarıdaki sebeplerden dolayı 72.600’lere kadar geriledi. Şu an borsa açısından sadece Moodys ve FITCH stresi kaldı. Fakat her iki derecelendirme kuruluşunun da not indirme beklentisi şu anki fiyatların içinde bulunuyor. Moodys 5 Ağustos, FITCH 19 Ağustos’ta kararını açıklayacak. 5 Ağustos’a kadar henüz 2 hafta var. Dolayısıyla piyasalar en azından bir haftalığına bu riski göz ardı ederek fiyatlama yapmaya başlayabilirler.

Devamı için TIKLAYINIZ!


Etiketler: ,
Yasal Uyarı: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. BİST isim ve logosu `Koruma Marka Belgesi` altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BİST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BİST`a ait olup, tekrar yayımlanamaz.
Copyright © 2010 - 2017 Para & Borsa
dpx