Yapı Kredi Hisse Yorumu 2013 / Yatırım Finansman

Yapı Kredi Hisse Yorumu 2013

Bankanın öne çıkan özellikleri (i) Bono portföyünün görece düşük olması –düşük faiz ortamında net faiz marjının üzerinde daha cüzzi bir baskı yaratacaktır, (ii) 4Ç12’de gerileyen faiz ile birlikte kredi/mevduat faiz makasının daha da iyileşmesi, (iii) 2013 yılında net cret ve komisyon gelirlerinin düşük bazdan dolayı yüksek oranda artış kaydedebilecek olması, (iv) rakiplerine kıyasla operasyonel maliyetler üzerinde daha sıkı kontrol ve, (v) sermaye benzeri eurobond ihracı ve Yapı Kredi Sigorta’nın muhtemel satışının sermaye yeterliliğini destekleyecek olması olarak sıralanabilir. Bu beklentiler dahilinde YKB’yi en çok tavsiye edilen hisseler listemizde tutmaya devam ediyoruz.

Görece düşük bono portföyü

Önümüzdeki dönemde düşük faizlerden dolayı Hazine bonosu ve tahvillerinin getirisinin azalmasını bekliyoruz. Büyük bankalar içerisinde YKB bono/tahvil portföyü en düşük olan banka olduğu için rakiplerine kıyasla 2013 yılında net faiz marjı en az baskı altında kalacak banka olacaktır. YKB’nin TÜFE’ye endeksli kağıtları da az olduğu için düşük enflasyon ortamında önemli bir avantaj olarak karşımıza çıkmaktadır.

Mevduatın krediye dönüşüm oranı faiz marjını destekleyecektir

YKB fonlama maliyetindeki düşüş sayesinde düşük faiz ortamından fayda sağlayacak bankaların en başındadır. Bunun yanısıra bankanın 4Ç12’de yeniden fiyatlayacağı kredilerin payı da diğer bankalara göre daha düşük olmasından dolayı yine avantajlı bir konumdadır. Buna bağlı olarak 4Ç12’de yeniden fiyatlanacak kredi/mevduat anlamında da YKB rakiplerine kıyasla bir adım öndedir, ki bu da gerek 4Ç12’de gerekse de 1Ç13’te bankanın TL tarafındaki kredi/mevduat faiz makasının sektöre kıyasla daha yüksek kalmasına olanak sağlayacaktır.

Sermaye yeterlilik oranı kısa vadede bir sorun olmaktan çıkmıştır

Yapi Kredi Sigorta’nın ana iş kolu olan hayat-dışı sigorta işinin olası satışı YKB’nin sermaye yeterlilik oranına 60-80bps civarında katkı sağlayabilir (daha önceki benzer satışlar ile kıyaslanarak 500 milyon $’a satılması durumunda). Bununla birlikte YKB 2012 yılı Aralık ayı başında 1.0 milyar $’lık 10 yıl vadeli sermaye benzeri Eurobond ihraç etmiştir. Bu ihracın YKB’nin sermaye yeterlilik oranını 150bps kadar yukarı taşıması beklenmektedir. 2012’nin sonlarına doğru gerçekleşen sorunlu kredi portföyü satışı ile birlikte %15 seviyesine taşıması beklenmektedir.

Yatırım Finansman 2013 Strateji Raporu

TÜM YAPI KREDİ ŞİRKET RAPORLARI İÇİN TIKLAYIN!

TÜM GÜNCEL ŞİRKET RAPORLARI İÇİN TIKLAYIN!

Hisse senetleri ve piyasalar konusunda sormak istediklerinizi piyasa uzmanımıza aşağıdaki form yardımıyla iletebilirsiniz.

İletişim Formu

İletişim formu için buraya tıklayın

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir