Yapı Kredi Bilanço Analizi / Garanti Yatırım – (03.05.2016)

1Ç16 Finansal Sonuçlar – Olumlu

Potansiyel Getiri: 6%

İştiraklerin katkısı belirgin hale geldi

Yapı Kredi 1Ç16’da beklentilerin hafif üzerinde 704mn TL net kar açıkladı.

Banka’nın net karı çeyreksel bazda %11, yıllık bazda ise %41 artış kaydetti. Özkaynak karlılığı 1Ç16 itibariyle %12 oldu. (2015: %8.7)

Gerçekleşen net kar rakamı ile tahminimiz arasındaki farkın temel sebepleri ise güçlü iştirak katkısı ve düşük risk maliyeti oldu.

Düşen swap giderleri ve yatay net faiz marjı

Swap maliyetine göre düzeltilmiş net faiz marjı bir önceki çeyrekle aynı seviyede kalarak %3.5 oldu. Net faiz marjını destekleyen ana unsurlar ise düşük swap giderleri ve enflasyona endeksli tahvil getirilerindeki artıştır. TL mevduatlardaki hızlı büyüme (çeyreksel bazda %7.4) nedeniyle, Yapı Kredi’nin kredi mevduat makası diğer benzer bankalara göre daha fazla daraldı. Kredi mevduat makasındaki daralma çeyreksel bazda 53 baz puan oldu. Banka’nın kredi/mevduat oranı 4 puan gerileyerek 113 puan olsa da, hızlı mevduat büyümesinin net faiz marjı üzerindeki olumsuz etkisinin önümüzdeki çeyreklerde daha belirgin olmasını bekliyoruz.

Finansalların etkisinin olumlu olmasını bekliyoruz

Banka yönetimi net faiz marjı için yukarı yönlü risklere işaret etti. Ayrıca, iştiraklerin net kara olan katkısının önümüzdeki dönemlerde güçlü kalmaya devam etmesi beklenmektedir. Dolayısıyla, bilanço sonuçlarının piyasa etkisinin olumlu olmasını bekliyoruz.

2016 ve 2017 için net kar tahminlerimizi sırasıyla %12 ve %9 yukarı revize ettik. 12 aylık hedef fiyatımızı ise 4.50TL’ye yükseltiyoruz, EP önerimizi koruyoruz.

TÜM BİLANÇO ANALİZLERİ İÇİN TIKLAYIN!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN