Yapı Kredi Bilanço Analizi – (23.02.2012)

Yapı Kredi Bankası beklentiye paralel olarak 2011 yılının son çeyreği için 474 milyon TL net kar açıkladı.

BDDK’nın Aralık ayı Bankacılık verilerinden yola çıkarak 4 büyük özel bankadan Yapı Kredi bilançosunun sona kalması aslında net karın beklendiği gibi açıklanmasına neden oldu. Son çeyrek karı ile beraber 2011 yılı karı yıllık bazda %10 azalış göstererek 1.857 milyon TL olarak gerçekleşti. Son çeyrek finansalları incelendiğinde ilk göze çarpan husus, kredi – mevduat faizleri arasındaki makasın açılmasına karşın diğer bankalarda faiz marjını yukarı taşıyan menkul kıymet getirisinin gerilemesinin karlılığı negatif yönde etkilemesi oldu.

Banka, kredi arzını yılın son çeyreğinde %2,3 oranında artırırken, bu artış %3,3 olan sektör toplamının altında kaldı. Tüketici kredileri ise bir önceki çeyreğe göre %8,6 artış göstererek, toplam kredi artışını geride bıraktı. Mevduat tabanının %1,3 yükselmesi ile %108,8’e gelen kredi / mevduat oranı benzer bankalara kıyasla en yüksek seviyede bulunuyor. Fonlama yapısındaki göze çarpan nokta ise bir önceki çeyreğe göre %14,3 yükselişle 13,7 milyar TL’ye yükselen sendikasyon kredileri oldu. Yıllık bazda ise bankanın brüt kredileri %28 artış kaydederken, mevduat tabanı %21 yükseliş kaydetti. Bankanın takipteki kredi oranı bir önceki çeyreğe göre %3,0 ile aynı kaldı. Takipteki kredilere ayrılan karşılık oranı ise %71’den %65’e geriledi.

Kredi – mevduat arasındaki faiz marjının 50 baz puan arttığı görülürken, menkul kıymet getirisindeki düşüş net faiz marjında çeyreksel bazda 10 baz puan değişime neden oldu. Özellikle TL cinsi kredi faizlerinde 50 baz puan artış kaydedilirken, TL mevduat faizlerinin azalması karlılığı olumlu etkiledi. TÜFE cinsi menkul kıymetlerin toplam içerisindeki payının düşük olması ve menkul kıymet portföyünün genellikle sabit getirili kıymetlerden oluşması ile benzer bankaların faydalandığı menkul kıymet getiri artışından Yapı Kredi katkı elde edemedi.

Bankanın 2011 yıllık performansı incelendiğinde net karın %10 azaldığı görülürken, %27 kredi artışına karşılık net faiz gelirlerinin %3,4 arttığı görüldü. Net faiz marjı 90 baz puan daralan Banka, bu anlamda benzer büyüklükteki bankalardan olumsuz yönde ayrışıyor. Bankanın özkaynak karlılığı ise 2011 yılında bir önceki yıla göre 5,3 puan gerileyerek %16,9 oldu. Bankanın faaliyet giderlerinde 2011 yılında görülen %8,1 oranında artış, maliyet yönetimi açısından olumlu görüldü. Tüketici kredilerinin %30 artış kaydetmesi ile net komisyon gelirlerinin yıllık bazda %14,5 yükseldiği görüldü. Bankanın sermaye yeterlilik rasyosu %14,7’ye gerilerken, dün Unicredit’ten alınan sermaye benzeri krediyi bu açıdan değerlendirmekte fayda var.

Kaynak: www.bloomberght.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir