Yapı Kredi Bankası Hisse Yorumu / Şeker Yatırım – (07.08.2012)

Yapı Kredi Bankası Hisse Yorumu

2012’nin ilk çeyreğinde banka beklentilerin üzerinde 507 milyon TL kar açıkladı. Bankanın net karı çeyreklik bazda %6,8 artarken yıllık bazda ise %5,2 azaldı. İştiraklerden sağlanan temettü gelirlerindeki çeyreklik ve yıllık bazda % 17 ve %32’lik artışlar net kardaki artışın ana nedeni oldu.

Öte yandan faaliyet giderlerinin çeyreklik bazda %3 düşmesi bankanın maliyetlerini etkin yönettiğini göstermektedir.

Özsermaye karlılığı ise bu çeyrekte yatay seyrederek % 15,8 gerçekleşti. Yapı Kredi bankası ilk çeyrekte kredilerini sektör ortalaması olan %2,3’ün altında %0,5 büyüttü. Bankanın etkin maliyet yönetimi sayesinde faaliyet giderleri bir önceki çeyreğe göre %0,3 azalırken, geçen yıla göre ise %10,0 arttı. Maliyetlerdeki artış özellikle genel yönetim giderlerindeki artışlardan kaynaklanmaktadır. Ücret ve komisyon gelirleri, muhasebe yöntemi değişikliğinden ve fon yönetim ücretlerinin sınırlandırılasından ötürü çeyreklik bazda %28, yıllık bazda ise %8 azaldı. Muhasebe yönteminin etkisini gözardı ettiğimiz zaman net ücret ve komisyonlar %6 büyüdü. Yıl sonu için ücret ve komisyon gelirlerinde %7,6 büyüme bekliyoruz. 2012T 8,0x F/K ve 1,20x PD/DD çarpanlarıyla işlem gören Yapı Kredi için hedef fiyatımız 3,97 TL olup “AL” önerimizi sürdürüyoruz.

Kaynak: ŞEKER YATIRIM AYLIK BÜLTEN AĞUSTOS 2012

Hisse senetleri ve piyasalar konusunda sormak istediklerinizi piyasa uzmanımıza aşağıdaki form yardımıyla iletebilirsiniz.

İletişim Formu

İletişim formu için buraya tıklayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir