Yapı Kredi 2020 3 Aylık Bilanço Analizi / Vakıf Yatırım – (4.05.2020)

1Ç20 Finansal Sonuçları

Kısa Vadeli Öneri: Endeks Üzeri Getiri
Uzun Vadeli Öneri: AL
Kapanış Fiyatı (TL) 2,10
Hedef Fiyat (TL) 3,06

Beklentilerin hafif üzerinde net kar

Yapı Kredi Bankası, 1Ç20 için bizim beklentimizin ve piyasa tahminlerinin hafif üzerinde 1,1 mlr TL net kar açıkladı. Bankanın 1Ç’de yüksek seyreden karşılık giderlerine karşın, çekirdek gelirlerindeki %14,5’lük artış ve gerileyen faaliyet giderlerinin de etkisi ile bankanın net karı çeyreksel yaklaşık 3 kat artış gösterdi. Yapı Kredi Bankası’nın 1Ç’de toplam kredi büyümesi %5,1 olarak gerçekleşirken, aynı dönemde bankanın toplam mevduat büyümesi TL (+%13,1) öncülüğünde %9,6 oldu. Diğer yandan, azalan intikaller, yükselen tahsilat performansı sonucunda Takipteki Krediler Oranı (TKO) 1Ç itibariyle %7,1 düzeyine geriledi. Beklentilerin hafif üzerinde gerçekleşen 1Ç20 net karının banka hisselerinin performansına nötr olarak yansımasını bekliyoruz. 2020 yılı net dönem karı beklentimizi aşağı yönlü revize ettiğimiz Yapı Kredi Bankası için 3,38 TL olan hedef fiyatımızı 3,06 TL’ye güncellerken, hedefimize göre %46 yükselme potansiyeli nedeniyle Uzun Vadeli “TUT” olan önerimizi ”AL” olarak revize ediyoruz.

• 1Ç’de kredi büyümesi sınırlı kalırken, TL mevduatta güçlü artış görüldü – Yapı Kredi Bankası’nın ilk çeyrekte toplam kredi büyümesi %5,1 (TL:+%2,0, YP ($):-%0,3) olarak gerçekleşirken, aynı dönemde bankanın toplam mevduat büyümesi TL (+%13,1) öncülüğünde %9,6 oldu. Banka,1Ç itibariyle risk altında olan olası kredilerin toplam kredi portföyüne oranının %1,4 olduğunu belirtirken, Banka’nın kredi portföyü içinde turizm sektörünün ağırlığı %2,8, ulaşımın %3,0, ticari gayrimenkulün %1,3 ve KOBİ kredilerinin ağırlığı %7,0 düzeyindedir.

• Çekirdek gelirlerin artması net karı olumlu etkiledi – Banka’nın 1Ç’de hazine işlemlerinden kaydettiği gelirlerin etkisi ile net ticari karının artması ve artan menkul kıymet gelirlerine bağlı olarak çekirdek gelirleri çeyreksel %14,5 oranında arttı. Yüksek seyreden karşılık giderlerine karşın, gerileyen faaliyet giderlerinin de etkisi ile bankanın net karı çeyreksel %329,0 artış gösterdi.

• 1Ç’de azalan intikaller, yükselen tahsilat performansı TKO’ya düşüş getirdi – Banka’nın 2019 sonunda %7,6 olan Takipteki Krediler Oranı (TKO) 1Ç itibariyle %7,1 düzeyine geriledi. Azalan intikallerin, bütün kredi segmentlerinde güçlü tahsilat performansının yanı sıra bankanın yaklaşık 600 mn TL’lik portföyü kayıttan silmesi (etkisi: -22 bp) TKO’ya düşüş getirdi. Diğer yandan, sektöre paralel olarak Yapı Kredi Bankası da tüm aşamadaki krediler için karşılık oranlarını artırdı.

• Banka 2020 yılı hedeflerini değiştirmedi – Banka yönetimi 2020 yılına ilişkin hedeflerini korurken, bazı tahminler üzerinde risklerin olduğunu belirtti. 2020 yılında yüksek onlu (%17-18) seviyelerinde TL kredi büyümesi hedefleyen banka, talepte yavaşlama nedeniyle aşağı yönlü risklerin olduğunu ifade etti. Regülasyon düzenlemesi ve daha düşük seviyede ticari faaliyet sebebiyle bankanın komisyon gelirlerinde yüksek tek haneli büyüme hedefine ulaşamama riskinin bulunduğu paylaşıldı. Salgının ekonomi üzerindeki potansiyel etkileri nedeniyle banka, aktif kalitesinde bozulma riskinin bulunduğunu açıkladı. Tüm bu faktörlere bağlı olarak, bankanın 2020’de orta/düşük onlu seviyelerde maddi özkaynak karlılığı hedefinde aşağı yönlü risklerin olduğu belirtildi.

• Değerleme ve öneri – Risk maliyeti tahminimizde yaptığımız yukarı yönlü revizyonun yanı sıra yıllık %4,1 düşüş (önceki: +%7,8) olarak güncellediğimiz komisyon gelirler i tahminimiz sonucunda Yapı Kredi Bankası için 2020 yıl sonu net kar tahminimizi 6,1 mlr TL’den 4,8 mlr TL’ye revize ediyoruz. Bu revizyon ile beraber banka için 3,38 TL olan hedef fiyatımızı 3,06 TL’ye düşürürken, hedefimize göre %46 yükselme potansiyeli nedeniyle Uzun Vadeli “TUT” olan önerimizi “AL” olarak güncelliyoruz. Banka için kısa vadeli “Endeksin Üzerinde Getiri” önerimiz de ise değişikliğe gitmiyoruz.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN