Yapı Kredi 2019 9 Aylık Bilanço Analizi / Deniz Yatırım – (05.11.2019)

3Ç19 Finansalları Değerlendirmesi

Tavsiye AL
Fiyat/Hisse TRY2.39
Hedef Fiyat/Hisse TRY3.24
Getiri Potansiyeli 36%

Beklentiler dahilinde ancak Grup 2 kredilerin artışı önümüzdeki dönemde TKO yükselişine neden olabilir.

– Yapı Kredi Bankası (YKB) 3Ç19 finansallarını dün akşam açıkladı. Bankanın konsolide olmayan net kar rakamı 976 milyon TL ile bir önceki döneme göre %13 ve bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %12 oranında daralırken dönemsel özsermaye karlılığı %9.7 seviyesinde gerçekleşti.

– Bankanın Ocak-Eylül dönemi kar rakamı ise 3,337 milyon TL ile geçen yılın aynı dönemine göre %7 oranında daraldı.

– Açıklanan 3Ç19 kar rakamının 944 milyon TL seviyesindeki piyasa beklentisi ile önemli ölçüde uyumlu olduğunu görüyoruz. Bizim beklentimiz de 947 milyon TL seviyesinde idi. Kendi tahminlerimiz ile karşılaştırdığımızda net operasyonel performansın bizim beklentimizden biraz daha yüksek olduğunu görüyoruz. Komisyon gelirleri, operasyonel giderler ve net karşılık giderleri beklentimize gore daha iyi katkı sağlarken, swap giderleri ile düzeltilmiş net faiz geliri kısmen beklentimizin altında gerçekleşmiştir.

– Açıklanan 3Ç19 finansalları önemli ölçüde beklentiler dahilinde ancak Grup 2 ve özellikle yeniden yapılandırılmış kredilerin artmış olması önümüzdeki dönemde takipteki kredi oranının biraz daha yükselmesine neden olabilir. YKB 2.34 milyar TL ile 3Ç19’da rakiplerine kıyasla daha düşük bir net takibe dönüşüm oranı elde etmesine rağmen Grup 2 kredilerindeki artış (özellikle yeniden yapılandırılan kredilerde) takibe dönüşüm rakamının önümüzdeki dönemlerde (özellikle 4Ç19) artmasına neden olabilir. Biz tahmin modelimizde 2019 sonunda takipteki kredi oranının %7.5 seviyesine ulaşabileceğini ve kredi risk maliyetinin de 325 baz puan olabileceğini öngörmüştük ve bu tahminlerimizde değişikliğe gitmiyoruz. Ancak banka yönetiminin aktif kalitesi ile ilgili beklentilerinde kısmi yukarı yönlü risk görüyor olması hisse fiyatı üzerinde kısa vadede bir miktar negatif olabilir. YKB için AL olan önerimizi ve 3.24 TL olan hedef fiyatımızı koruyoruz. Yeterli sermaye ve likidite oranları, önümüzdeki dönemde özellikle YKB’nin etkin olduğu bireysel kredi segmentinde büyüme beklentimiz ve operasyonel giderleri kontrol etme anlamında bankanın halen potansiyeli olması YKB için olumlu duruşumuzun ardındaki en öenmli nedenlerdir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN