Yapı Kredi 2019 6 Aylık Bilanço Analizi / Ziraat Yatırım – (06.08.2019)

“Yapı Kredi Bankası’nın 2Ç2019’daki Net Dönem Karı 1.120mn TL ile Beklentilerin Üzerinde Gerçekleşti…”

Öneri : “AL”
Kapanış Fiyatı: 2,58TL
Hedef Hisse Fiyatı : 3,30TL

Yapı Kredi Bankası’nın 2019 yılının ikinci çeyreğindeki net dönem karı bir önceki çeyreğe göre %9,8 oranında azalarak 1.120mn TL’ye gerilemiş; ancak hem bizim beklentimiz olan 992mn TL’nin, hem de piyasa beklentisi olan 1.003mn TL’nin üzerinde gerçekleşmiştir. Tahminimizdeki sapmada diğer faaliyet gelirlerinin beklentimizin üzerinde, karşılık giderlerinin ise beklentimizden düşük gerçekleşmesi etkili olmuştur. Ayrıca, vergi karşılığı da beklentimizin altında gerçekleşmiştir. Banka’nın ikinci çeyrek net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre ise %9 düşmüştür.

İkinci çeyrek karı ile birlikte Yapı Kredi Bankası’nın 2019 ilk yarı net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre %4 oranında azalarak 2.361mn TL’ye gerilemiştir

İkinci çeyrekte kredi mevduat makası mevduat maliyetlerindeki bir önceki çeyreğe göre kaydedilen iyileşmenin etkisiyle açılırken, net faiz gelirleri bir önceki çeyreğe göre %15,3 oranında yükselmiştir. TÜFE endeksli tahvil getirilerinde çeyreksel bazda önemli bir değişim olmazken, hesaplamada kullanılan tahmini enflasyonun %12’den %11’e dürülmesinin 58mn TL getirilere negatif etkisi olmuştur. Karşılık giderlerindeki çeyreksel gerileme karı desteklerken, swap miktarı ve maliyetindeki artışa bağlı olarak oluşan yüksek swap giderinin (933mn TL) etkisiyle ticari zararın bir önceki çeyrekteki göre 22mn TL’den 783mn TL’ye çıkması karın daha yüksek gelmesini engellemiştir. Ayrıca, net ücret ve komisyon gelirleri bir önceki çeyrekte yaşanan görece yüksek artışın ardından bu çeyrekte %6 oranında gerilerken, operasyonel giderler de %4,6 oranında yükselmiştir.

Banka’nın net faiz marjı (swap hariç) 43 baz puan artarak %4,41’e yükselmiştir. Diğer taraftan, Banka’nın özsermaye ve aktif karlılığı sırasıyla %11,3 ve %1,2 gerçekleşerek bir önceki çeyreğin hafif altında gerçekleşmişlerdir. Banka’nın sermaye yeterlilik rasyosu ise 54 baz puan artarak %16,72 olarak gerçekleşmiştir.

Yapı Kredi Bankası’nın hedef hisse fiyatını, ikinci çeyrek gerçekleşmelerinin ardından tahminlerde yapmış olduğumuz değişiklikler ve güncellemelere bağlı olarak, 2,95TL’den 3,30TL’ye yükseltiyoruz. Daha önceki “AL” önerimizi ise koruyoruz.

Raporun tamamı için tıklayın.
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN