Yapı Kredi 2019 6 Aylık Bilanço Analizi / GCM Yatırım – (07.08.2019)

Yapı Kredi 2019 hedeflerini koruyor…

2Ç19 döneminde banka net faiz gelirini geçen yıla göre %17 oranında artırarak 3 milyar 241 milyon TL olarak açıkladı. Net faiz marjı ise çeyreklik dönemde %3,3 seviyesinde gerçekleşti. 2Ç19 döneminde takipteki kredilerinin toplam krediler içindeki payı %5,9 oldu. Bankanın 2Ç19 dönem karı ise geçen yıla göre %8,8 azalarak 1 milyar 120 milyon TL olarak gerçekleşti. Dönemsel olarak çeyreklik karı hem piyasa beklentisi hem de bizim beklentimiz olan 1 milyar TL’nin üzerinde gerçekleşmiştir. Beklentiden düşük kredi karşılık oranı ve bir defalık efektif vergi geliri, aynı zamanda beklenti üzeri diğer faaliyet gelirleri karı desteklerken, swap kullanımından kaynaklanan zararlar da karlılığı olumsuz yönde etkilemiştir.

Aynı dönemde Banka’nın toplam aktif büyüklüğü yıllık %14 artışla 409 milyar 10 milyon TL’ye ulaşmıştır. Banka, toplam nakdi ve gayrinakdi kredi hacmini %5 artırarak 246 milyar 548 milyon TL’ye taşımıştır. Toplam krediler yılsonundan bu yana %9 büyürken YP cinsinden kredilerde yılsonundan bu yana %8 daralma meydana gelmiştir. Toplam kredilerde büyümenin 2Ç19’da 8,4 milyar TL KGF kullanımı ile desteklendiğini görüyoruz.

Gelir yaratımı açısından bakıldığında, temel gelirlerde iyileşme devam ederken, ticari karda makro dalgalanmalar sebebiyle azalış yaşanmıştır. TL mevduat maliyetlerindeki iyileşme sayesinde çeyreklik dönemde kredi-mevduat spreadinde iyileşme görülmektedir. Banka’nın sermaye yeterlilik rasyosu, %15,6 olarak gerçekleşmiştir. Bankanın aktif kalitesine ilişkin olarak özellikle enerji ve gayrimenkul kredilerindeki ihtiyatlı yaklaşım ve 2. aşama kredilere odaklanma stratejisi devam etmektedir.

Yapı Kredi Bankası 2019 yılına dair beklentilerinde güncellemeye gitmemiştir. Sabit kredi – mevduat spreadi, kontrollü gider yönetimi ve ihtiyatlı karşılık politikası ile TRY kredi büyümesi tarafından desteklenen düşük onlu maddi ortalama özkaynak karlılığı hedeflemektedir. Bu kapsamda TRY kredilerde yaklaşık %15, mevduatta ise orta onlarda büyüme olması öngörülmektedir. Banka risk iştahında ihtiyatlı yaklaşımın sürdürülmesi kapsamında takipteki krediler oranında %7’nin altını, toplam kredi risk maliyetinde ise 300 bps aşağısını hedefliyor. 2Ç19 gerçekleşmelerinin Banka’nın 2019 hedefleriyle uyumlu seyrettiği gözlenmektedir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN