Yapı Kredi 2019 3 Aylık Bilanço Analizi / İş Yatırım – (03.05.2019)

1Ç19 Sonuçları

Öneri: AL
Yükselme Potansiyeli: 23%

YKB yılın ilk çeyreğinde TL1.241mn solo net kar açıkladı. Açıklanan kar rakamı beklenti ortalaması olan TL1,138mn (İş Yatırım: TL 1,114mn)’un yaklaşık %9 ve %11 üzerinde gerçekleşti. Bankanın 1Ç19 net karı çeyrek bazında %15 artış kaydederken, yıllık bazda aynı düzeyde kaldı. YKB’nin ilk çeyrek öz kaynak karlılığı 181 baz puan artarak %12.7 olarak gerçekleşirken, bunda bankanın geçen senenin son çeyreğinde muhafazakar olarak problemli gördüğü kredilerin önemli bir kısmını Grup II veya III’ e atması ve karşılık giderlerini çok yükseltmesi de rol oynamış gözüküyor. YKB’nin ilk çeyrekte TÜFE’ye endeksli kağıtlardan elde ettiği gelir bir önceki çeyreğe göre yaklaşık TL 1.7 milyar düşerken, karşılık giderlerinde ki aynı dönemdeki TL900mn’luk azalış bu gelir kaybını önemli ölçüde telafi edici etki gösterdi. Ücret ve komisyon gelirlerindeki devam eden güçlü seyir, net takibe atılan kredilerin miktarının bir önceki çeyreğe üçte birine inmesi, tahsilatların kuvvetli görünümü ve diğer gelir ve gider kalemlerindeki olumlu görünüş bankanın ilk çeyrekte beklentilerin üzerinde net kar açıklamasına neden oldu.

Bankanın ilk çeyrekteki karlılık ve maliyet görünümü ile aktif kalite gelişimi, 2019 hedeflerinin üzerinde bir gerçekleşmeye doğru gittiğimizi teyit ediyor. Banka muhtemelen aktif kalite, ücret-komisyon gelirleri, kredi büyümesi ve elde edilecek faiz gelirleri gibi kalemlerde 2019 hedeflerini aşması muhtemel gözüküyor. Bu anlamda bizde tahmin değişikliklerimizi yakın zamanda tamamlayacağız. Bankanın beklentilerden daha iyi gelen ilk çeyrek net rakamına piyasa tepkisinin olumlu olmasını bekleriz. Burada elde edilen kardan öte kuvvetli karın sürdürülecek olmasına dair emarelerin güçlü duruşu bize bunu söyletiyor.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!

Raporun tamamı için tıklayın.
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin