Yapı Kredi 2019 2. Çeyrek Kâr Rakamlarını Açıkladı

Yapı Kredi’den Türkiye Ekonomisine İlk Yarıda 323 Milyar Tl Kaynak

Yapı Kredi, krediler ve mevduatta özel bankaların üzerinde büyüme gösterdiği 2019’un ilk yarısında, ülke ekonomisine 323 milyar TL kaynak sağladı. Sene başından bu yana toplam nakdi kredilerini yüzde 5’lik büyüme ile 232.3 milyar TL’ye çıkaran bankanın, özel bankalar arasında bu alandaki pazar payı yüzde 17,1 oldu. Toplam müşteri mevduat hacmini yine yılbaşından bu yana yüzde 10 artış ile 219.5 milyar liraya yükselten Yapı Kredi’nin müşteri mevduatında özel bankalar arasındaki pazar payı ise yüzde 16,2 olarak gerçekleşti. Bankanın konsolide aktif büyüklüğü, yılsonuna göre yüzde 10 artış ile 409 milyar liraya çıktı. Türkiye’nin en büyük üçüncü özel bankası Yapı Kredi’nin net karı ise 2 milyar 361 milyon TL olarak gerçekleşti.

Ülke ekonomisini desteklemeye devam ediyor

Yapı Kredi CEO’su Gökhan Erün, bankanın kuruluşunun 75. yılında, ‘Hizmette Sınır Yoktur’ anlayışıyla ülke ekonomisine değer katmayı sürdürdüğünü belirterek, “Güçlü sermaye yapımız, insanı merkeze alan, yenilikçi, sınır tanımayan hizmet anlayışımız ve nitelikli insan kaynağımızdan aldığımız güçle yılın ilk yarısında yüksek bir performans gösterdik. Yılın ilk yarısında nakdi ve gayri nakdi kredilerimizi yüzde 5 oranında artırarak Türkiye ekonomisine 323 milyar liralık kaynak sağladık. Kredi Garanti Fonu’nun da desteğiyle TL kredilerimizi yılsonuna göre yüzde 9 oranında artırarak 131.6 milyar TL’ye yükselttik. Reel sektörün en büyük destekçileri arasında yer almaya devam ettiğimiz 2019 yılında, toplam 8.4 milyar TL tutarındaki KGF kredisinin de katkısıyla KOBİ’lerimize destek sağlamayı sürdürdük. Yılın bu döneminde devam eden güçlü sermaye yaratımı ile sermaye yeterlilik oranımızı 2018 yılına göre 83 baz puan daha güçlendirerek yüzde 15,6’ya çıkardık” dedi.

Yapı Kredi’nin yılın ilk yarısında en yüksek banka katılımlı sendikasyon kredisini imzaladığını belirten Erün sözlerine şöyle devam etti: “21 ülkeden 49 bankanın katılımı ile sağladığımız 1.030 milyar dolar tutarında sendikasyon kredisi ile uluslararası piyasalarda ülkemize ve Yapı Kredi’ye duyulan güveni bir kez daha teyit ettik. Güçlü sermaye yapımız ve uzun yıllara dayanan saygın itibarımız sayesinde sağladığımız bu kaynakları çeşitlendirerek, reel sektörü ve dış ticaretin finansmanını desteklemeyi sürdüreceğiz.”

Bireysel TL vadeli mevduatlarda sene başından bu yana 45 baz puan, bireysel TL vadesiz mevduatlarda ise 93 baz puan artış sağlandığını belirten Erün, “Böylelikle bireysel TL vadeli mevduatlarda yüzde 14,2, bireysel TL vadesiz mevduatlarda ise yüzde 15 oranında pazar payına ulaştık. Bu, bankacılıkta tabana yayılma yaklaşımımızın bir sonucu olarak müşterilerimizin Yapı Kredi’ye olan güveninin bir göstergesi” dedi.

Kredi kartları, leasing, faktoring ve yatırım alanında liderlikler sürüyor

Teknolojiyi, insanı merkeze alan bir yaklaşımla hem müşterilerinin hem de çalışanlarının hayatına değer katacak bir şekilde kullandıklarını belirten Erün, şu bilgileri verdi: “Geleceğin bankacılık dünyasını bugünden inşa etmeye devam ediyoruz. Teknolojiyi, müşterilerimizin hayatını kolaylaştıracak ve deneyimini zenginleştirecek şekilde iş süreçlerimize entegre ediyoruz. Dijital bankacılık alanındaki çalışmalarımız neticesinde son 1 yılda aktif dijital bankacılık müşterilerimizin sayısı yüzde 18, mobil bankacılık müşterilerimizin sayısı ise yüzde 23 oranında arttı.

Kartlı ödeme sistemlerinin bir numaralı markası World ile de kredi kartları alanındaki tarihsel liderliğimize 30 yıldır devam ediyoruz. Kredi kartı adedimizi 12 milyona taşıdığımız bu dönemde kredi kartı adedine göre pazar payımız yüzde 17,6 olurken, aynı dönemde kredi kartı alacak bakiyesinde yüzde 20 pazar payı ile liderliğimizi sürdürdük. Sektörlerinin lider kurumları Yapı Kredi Leasing, Yapı Kredi Faktoring ve Yapı Kredi Yatırım’ın yanı sıra tüm iştiraklerimiz ile birlikte güçlü, sağlıklı bir şekilde büyüyoruz.”

Yapı Kredi 75 yıldır ülkemize değer katıyor

Bankanın kuruluşunun 75. yılını kutladıklarını belirten Yapı Kredi CEO’su Gökhan Erün, “Kurulduğumuz günden bu yana, eşsiz ‘Hizmette Sınır Yoktur’ anlayışıyla ekonomiden kültür sanata, çevreden eğitime hayatın her alanında insanların önündeki sınırları kaldırmak için çalışıyoruz. Ülkemize, sadece faaliyet gösterdiğimiz finansal alanda değil; kültür, sanat, eğitim ve çevre projelerimizle de katma değer sağlıyoruz ve daha nice 75 yıllar sağlamaya da devam edeceğiz.” dedi.

Yapı Kredi’nin 30 Haziran 2019 Tarihli Konsolide Finansal Sonuçlarına İlişkin Seçilmiş Göstergeler:
Toplam aktifler: 409 milyar TL Net grup kârı: 2,361 milyon TL
Toplam nakdi krediler: 232.3 milyar TL Temel bankacılık gelirleri: 8,95 milyar TL
Toplam müşteri mevduatı: 219.5 milyar TL

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN