Yapı Kredi 2018 / 9 Aylık Bilanço Analizi / İş Yatırım – (01.11.2018)

Yapı Kredi 2018 / 3. Çeyrek Bilanço Analizi

Öneri: AL
Yükselme Potansiyeli: 42%

Gerçekleşen ve Tahminler
YKB yılın üçüncü çeyreğinde TL1.115mn solo net kar açıkladı. Açıklanan kar rakamı beklenti ortalaması olan TL1.047bn (İş Yatırım: TL 1,032mn)’un yaklaşık %6-8 üzerinde gerçekleşti. Bankanın öz kaynak karlılığı üçüncü çeyrekte 270 baz puan düşüş gösterdi. Burada TL.4.1 milyarlık öz kaynak altında sınıflanan IRS pozitif değerleme farklarının öz kaynakları şişirmesi etkili olurken, bu rakamı düzeltince bankanın ilk dokuz aydaki öz kaynak karlılığı % 15’in biraz üzerinde gerçekleşmiş oldu. Provizyonlar öncesi faaliyet karlılığı çeyreklik bazda %46 geçen yılın aynı çeyreğine göre %136 oranında artış gösterirken bunda TÜFEX kâğıtlarının revize edilen olumlu getiri farklarının yanında bankanın kredi getirilerini ve fonlama maliyetlerini iyi yönetmesi de rol oynadı. Ayrıca komisyon ve trading gelirlerindeki güçlü görünüm korunmasının yanında maliyet etkinliğinin sürdürülmesi karı olumlu etkiledi. Provizyon giderlerindeki artış beklentiler dahilinde kalırken sermaye yeterlilik oranındaki düşüş tamamen kur kaynaklı olarak gelişti.

Son Çeyrekte Öne Çıkanlar
Banka çeyrekte aynı ölçekteki rakip bankların portföyü %2 küçülürken TL kredilerini %1 büyüttü. Bu arada TL mevduat tabanı çeyrekte %10 büyürken benzer bankalardaki bu büyüme sadece %8 oranında kaldığı görülüyor. Özellikle sermaye artırımından sonra rahatlayan fonlama ve likidite nedeniyle yüksek maliyetli mevduatların bırakılmasıyla en azından çok daralma göstermeyen TL kredi spredleri ve artan döviz cinsi kredi spredleri genel oalrak ana faaliye karını desteklerken çeyrekte zıplama gösteren TÜEFEX gelirleri swap sonrası net faiz marjını 107 baz puan artışla üçüncü çeyrekte %4.7 seviyesine taşıdı. Son çeyrekte daha kuvvetli bir TÜFEX gelir kaydedilmesiyle marjların güçlü seyretmesi beklenebilir.

Üçüncü çeyrekte bazı ticari krediler takibe atıldı. Birisi perakende diğeri metal ve madencilik sektöründen olmak üzere iki görece büyük ticari kredi takibe atılırken, toplamda TL 2.3 milyarlık tahsilat sonrası kredi bakiyesi takibe atılmış oldu. Bunun yanında çeyrekte yapılan TL 367mn’luk takip kredi satışı takip oranının çeyrekte 6 baz puan düşürerek %3.85 olarak oluşmasını sağladı. Yıl içinde satılan TL 2 milyarlık kredinin takip oranında düzeltmesini yaparsak bankanın satış dahil takip rasyosu %4.6’ya karşılık geliyor. Bunun yanında net risk maliyet ise yaklaşık 80 baz puan artışla 213 baz puan seviyesine yükseldi. İkinci grup krediler %4.5 seviyelerinden %8 seviyesine yükselirken burada artışın yarısı UFRS 9 modellemesi nedeniyle aslında gecikmesi genellikle 30 günü bulmayan standart kredilerin sınıflanması yoluyla gerçekleşti. Banka dönem içinde TL 516mn ‘luk diğer risk, emeklilik gibi ileride oluşabilecek giderler içinde karşılık ayırdı. YKB’nin takipteki krediler için ayırdığı karşılık oranı %82 gibi oldukça yüksek bir oranda bulunuyor

Ücret ve komisyon gelirlerindeki güçlü seyir ve maliyet etkinliği karlılığı destekliyor. Maliyet- gelir rasyosu ilk dokuz ayda %34 gibi oldukça rekabetçi bir seviyeye ulaşmış durumda. Bu oran geçen sene %40’ların oldukça üzerinde bir noktadaydı. Bu arada bankanın ücret ve komisyon üretimi muhtemelen bu sene ki hedefleri önemli derecede aşmış olacak. Toplam ve çekirdek sermaye oranları %13.3 ve %10.4 (cari düzey) oranında gerçekleşirken, bu oranların ileride alınabilecek sermaye benzeri dolar cinsi uzun vadeli bir kredi iler güçlendirilmesi de gündemde bulunmaya devam ediyor.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!

Raporun tamamı için tıklayın.
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin