Yapı Kredi 2018 / 9 Aylık Bilanço Analizi / Halk Yatırım – (01.11.2018)

Yapı Kredi 2018 / 3. Çeyrek Bilanço Analizi

Şirkete ilişkin bilanço analizi ve teknik değerlendirme notumuzu aşağıda görebilirsiniz:
– Yapı ve Kredi Bankası, 3Ç18’de ortalama piyasa beklentilerinin %6,5 üzerinde olacak şekilde 1,12 mlr TL net kâr açıkladı. Açıklanan net kâr yıllık bazda %32,5 artışa işaret ediyor.
– Bankanın aktif, kredi, mevduat ve özkaynak kalemlerinde yıllık büyüme oranları sırasıyla %43, %27, %32 ve %39 gibi güçlü büyümelere işaret ediyor.
– Net faiz marjında çeyreksel ve yıllık bazda artışlar dikkat çekiyor.
– Ücret & komisyon gelirlerinde yıllık bazda %29 artış olması da ayrıca olumlu.
– Bankanın kredi – mevduat faiz farkındaki artışın kârlılığı desteklediğini görüyoruz.

Temel Analiz: Yapı ve Kredi Bankası, 3Ç18’de 1,12 mlr TL ile 1,05 mlr TL düzeyindeki ortalama piyasa beklentilerinin %6,5 üzerinde net kâr açıkladı. Bankanın, aktif, kredi, mevduat ve özkaynak büyüme oranlarının güçlü olduğunu ve genel olarak şu ana kadar açıklanan GARAN ve AKBNK sonuçlarına göre daha iyi bir performansa işaret ettiğini görüyoruz. Bankanın, net faiz marjında yaşanan artış, net ücret & komisyon gelirlerindeki artış ve TÜFE’ye endeksli menkul kıymet değer artışları ile desteklenerek 2016’dan bu yana ilk kez net ticari gelir (sermaye piyasası işlemleri ve türev işlemler geliri) elde etmesi kârlılığın destekleyen önemli etkenler arasında öne çıkıyor. Değerleme rasyolarına bakıldığında, bankanın 2018 için tahmini 0,36x fiyat / defter değeri oranı ve 2,77x fiyat / kazanç oranı ile 0,43x F/DD ve 3,08x F/K olan altı büyük banka ortalamasının altında (görece ucuz) çarpanlarla işlem gördüğünü söyleyebiliriz.

Teknik Analiz: Son dokuz yılın en düşük fiyat seviyelerinde işlem gören YKBNK’de 1,58 – 1,59 taban seviye son üç ayda bir çok kez test edildi. Şimdilik bu bölge üzerinde tutunma çabası devam etse de momentumda henüz yükseliş yönünde pozisyonlanmayı destekleyecek bir güçlenme göremiyoruz. Bunun için, öncelikle 1,66 direnci aşılmalı. 1,66 üzerinde, 1,72’den geçen orta vadeli alçalan kanal direnci hedeflenebilir. 1,58 altında ise 1,45 – 1,50 destek bandı takip edilebilir.

Raporun tamamı için tıklayın.
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN