Yapı Kredi 2018 / 6 Aylık Bilanço Analizi / Ziraat Yatırım – (01.08.2018)

Yapı Kredi 2018 / 2. Çeyrek Bilanço Analizi

“Yapı Kredi Bankası’nın 2Ç2018’deki Net Dönem Karı 1.227mn TL ile Beklentilerin Üzerinde Gerçekleşti…”

Yapı Kredi Bankası’nın 2018 yılının ikinci çeyreğinde net dönem karı bir önceki çeyreğe göre %1,4 oranında azalarak 1.227mn TL’ye gerilemiş ancak hem bizim beklentimiz olan 1.122mn TL’nin, hem de piyasa beklentisi olan 1.109mn TL’nin üzerinde gerçekleşmiştir. Tahminimizdeki sapmada net faiz gelirlerinin beklentimizin üzerinde gelmesi etkili olmuştur. Bir önceki çeyrekte net kar rakamı çeyreksel bazda rekor seviyesine ulaşmıştı.

İkinci çeyrek karı ile birlikte Yapı Kredi Bankası’nın Ocak – Haziran net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre %30,5 oranında artış kaydederek 2.471mn TL’ye ulaşmıştır.

Banka’nın kredilerden alınan faiz gelirleri %12,8 oranında artarken, mevduatlara verilen faizlerde %10,6 oranında artış görülmüştür. Diğer yandan, TÜFE endeksli tahvillerden elde edilen gelir de faiz gelirlerine ufak çaplı bir katkı yaparken, net faiz gelirleri çeyreksel bazda %12,3 oranında artarak 3.108mn TL’ye yükselmiştir. Ticari zarardaki (swap maliyetlerinin 26mn TL artarak 523mn TL’ye yükselmesine rağmen) düşüş ve diğer faaliyetlerden elde edilen gelirlerdeki artış karı desteklemiştir. Öte taraftan, beklentiler dahilinde karşılık ve operasyonel giderlerdeki artışlar karı baskılayan etmenler olmuştur. Bir önceki çeyrekte ayrılan 100mn TL’lik diğer karşılıkların (serbest karşılık) ardından bu çeyrekte de muhtemel riskler için ihtiyatlılık amacıyla 188mn TL diğer karşılık ayrılmıştır. Operasyonel giderler tarafında, personel giderlerindeki ve kurlardaki artış operasyonel giderlerde yükselişe yol açmıştır.

Banka’nın ödenmiş sermayesini bedelli olarak 4,1 milyar lira artırmasına (%94,32) istinaden yapılan düzeltme ve 2018 yılı ikinci çeyrek gerçekleşmelerinin ardından tahminlerde yapmış olduğumuz değişiklikler ile güncellemelere bağlı olarak, hedef hisse fiyatını 2,80TL olarak belirtiyoruz. Daha önceki “AL” önerimizi ise koruyoruz.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!

Raporun tamamı için tıklayın.
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin