Yapı Kredi 2018 / 6 Aylık Bilanço Analizi / İş Yatırım – (01.08.2018)

Yapı Kredi 2018 / 2. Çeyrek Bilanço Analizi

Öneri: AL
Yükselme Potansiyeli: %58

YKB yılın son çeyreğinde TL1.227mn solo net kar açıkladı

Açıklanan kar rakamı beklenti ortalaması olan TL1.1bn (İş Yatırım: TL 1,074mn)’un yaklaşık %12 üzerinde gerçekleşti. Bankanın öz kaynak karlılığı ikinci çeyrekte 200 baz puan düşüş gösterdi. Burada TL.4.1 milayrlaık sermaye artışının menfi etkisi olurken, bu rakamı düzeltince bankanın ikinci çeyrekteki öz kaynak karlılığı 90 baz puan düşerek %15.8 olarak gerçekleşmiş oldu. Ana faaliyet gelirleri başta net faiz ve komisyon gelirleri olmak üzere güçlü bir görünüm çizerken, bankanın çeyrek içinde takibe attığı iki büyük ticari dosyadan kaynaklanan karşılık giderlerinin etkisini de oldukça hafifletti Bu arada trading gibi diğer faiz dışı gelirlerin de güçlü seyri genel karılığı olumlu etkilerken, faaliyet giderlerinin kontrollü artışı da net kar rakamını destekledi.

2018 net kar hedefi arttırıldı

Bankanın güçlü ana faaliyet gelir performansının yanında şu ana kadar %9.5 enflasyon tahminiyle değerlenen TÜFEX portföyünde son çeyrekte çok önemli bir ek gelirde kaydedileceği için banka 2018 kar büyüme tahmini düşük %10’lar seviyesinden %20’ye yakın bir büyümeye revize etti. Bu arada karşılık giderlerinde hedeflenenin üzerinde bir artış bekleneceği ve SYR için de baskılı ortamın devam ettiği vurgulandı. Bankanın 2Ç sonuçlarının olumlu karşılanacağını düşünüyoruz.

ÜCRETSİZ YATIRIM UZMANINIZ CEBİNİZDE!

Raporun tamamı için tıklayın.
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin