Yabancı Altın Yorumları – (8.04.2021)

Tahvil tarafındaki fiyatlamalar ve destekleyici para politikalarının devamına yönelik mesajlarla riskli varlıklardaki iştah, emtia fiyatlarında görünümü bozarken dikkatler kısa vadeli fiyatlamalara çevrildi. Saxo Banka Emtia Strateji Müdürü Ole Hansen altında kısa vadeli görünümü  değerlendirdi-16:46

Saxo Banka Emtia Strateji Müdürü Ole Hansen kısa vadede altında yükseliş için 1.765 dolar seviyesini işaret etti.

Hansen, altın ve emtia fiyatlarına yaptığı analizde dolar tarafında son aylarda güçlenme göründüğünü, emtia tarafında yükseliş için dolar tarafında gerileme olması gerektiğini ifade etti.

Hansen, “İlk çeyrekte altın ve gümüş en kötü performans gösteren emtialar arasında yer aldı. Çünkü dolar ve ABD tahvil faizleri yükseldi. Burada son dönemde bir dengelenme görüyoruz. Uzun vadede altın fiyatlarında yükseliş öngörüyorum. Ama kısa vadede 1.765 dolar seviyesi kırılırsa yukarı yönlü ivmelenme söz konusu olabilir” ifadelerini kullandı.

Altın fiyatları, yatırımcıların Fed’in 6-17 Mart tarihli FOMC toplantısı tutanaklarındaki enflasyon ve faiz ile ilgili yönlendirmelerine odaklanmasıyla yatay bir seyir izliyor-08:21

Altın, yatırımcıların Fed tutanaklarının para politikası ve enflasyon riskine dair sunduğu detaylara odaklanmasıyla yatay bir seyir izliyor. Gram altın ise yükselen altın fiyatlarını takip etti.

Amerikan Merkez Bankası Fed’in üyeleri geçen ay gerçekleştirilen Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısında yüklü tahvil alımlarını azaltmak için daha fazla zamana ihtiyaç duyduklarını belirttiler.

Fed’in 6-17 Mart tarihli FOMC toplantısı tutanaklarında, “Katılımcılar, Komite’nin azami istihdam ve fiyat istikrarı hedeflerinin gerçekleşmesi yönünde kayda değer ilave ilerleme sağlanmasının biraz daha zaman alacağını not ettiler” denildi.

“Enflasyon hedeflerinden fazla yükselse dahi Fed’in genişlemeci para politikasını sürdüreceğini düşünüyoruz.” Guardian Gold İş Geliştirme Müdürü John Feeney

Tutanaklarda, bazı katılımcıların, uzun vadeli hedeflere doğru, varlık alımlarının hızında değişiklik yapmayı gerektirecek ölçüde bir ilerleme sağlanması durumunda, bunun iletişiminin çok önceden yapılmış olması gerektiğini vurguladığı ifade edildi.

Fed Başkanı Jerome Powell toplantının ardından düzenlediği basın toplantısında ABD ekonomisinin azami istihdama ve yüzde 2 enflasyona “uzun bir yolu” olduğunu, “kayda değer ilave ilerleme sağlanmasının biraz zaman alabileceğini” söylemişti.

Küresel altın fiyatları bu sene yüzde 8 civarında değer kaybederken altına dayalı Borsa yatırım fonlarında düşüş devam ediyor.

Ons altın, 1.740 dolar civarında yatay bir seyir izlerken gram altın 455 TL civarında bulunuyor. Bloomberg Dolar Spot Endeksi ise Çarşamba günü yüzde 0,2 yükseldikten sonra sabitlendi

Kaynak: Bloomberg HT

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN