Yabancı Altın Yorumları – (23.05.2022)

Altın, enflasyon ve yavaş büyüme endişeleri sonrası artan talep ile geçen hafta yüzde 1,9 yükselirken bu hafta başında da pozisyonunu korudu. Altın yatırımcıları bu hafta gelecek imalat satın alma yöneticileri endekslerine odaklandı-09:21

Altın, yükselen enflasyon ve yavaşlayan büyüme endişelerinin güvenli varlık talebini artırmasıyla Mart başından beri en büyük haftalık yükselişini gerçekleştirmesi sonrası yeni haftanın ilk işlemlerinde sınırlı da olsa artışını sürdürdü.

Spot altının onsu 1.858 doları test etti.

Spot altın, küresel Borsalarda üst üste yedi haftadır düşüş yaşanmasının riskli varlıklara olan talebi düşürmesiyle geçtiğimiz hafta yüzde 1,9 değer kazanmıştı.

Değerli metal, S&P 500’ün ayı piyasasına giriş sinyalleri vermesi ve zayıflayan dolarla birlikte zorlu ekonomik zamanlarda sahip olduğu değer kazanma aracı rolünü tekrar kazandı.

Piyasa, Salı günü yayımlanacak büyük ekonomilerin Mayıs ayına ilişkin imalat satın alma yöneticileri endeksini (PMI) bekleyecek. PMI’lar ile birlikte pandemi kaynaklı tedarik sıkıntılarının yaşanan enflasyonla şokuyla ne kadar bütünleştiğini şirket bazında daha net bir tablo ortaya çıkması bekleniyor.

Yatırımcıların dikkatlerinin üstünde olacağı bir diğer alan ise Çin’de devam eden ve büyük şehirlerde kapanmalara neden olarak tedarik zincirlerinde sıkıntılara yol açarak büyümenin yavaşlamasına neden olan Kovid-19 krizi olacak.

Şangay, şehri bölümlere ayırarak farklı risk seviyelerine göre kısıtlamalar uygulayacağını belirtirken Pekin’de yetkililere vakalarda sıçrama yaşandığını duyurdu.

Kaynak: Bloomberg HT

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!