Yabancı Altın Yorumları – (16.05.2022)

Altın, merkez bankalarının agresif bir parasal sıkılaşma döngüsü izleyecekleri beklentisi ve doların güçlenmesiyle Şubat başından beri en düşük seviyesine yakın seyrediyor-08:56

Altın, değerli metallere yılın en büyük haftalık düşüşünü yaşatan doların güçlenmesine yönelik fiyatlama beklentileri dolayısıyla yeni haftaya da yatay başladı.

Dolar riskli varlıklardan kaçışın arttığı dönemde altı haftadır yükselişini sürdürüyor. Spot altının onsu 1.808 dolar civarında işlem görüyor.

Devlet tahvil getirileri de dünya genelinde merkez bankalarının agresif bir parasal sıkılaşma döngüsüne gireceğine dair işaretlerle artarak altın üzerinde olumsuz bir etki yarattı.

Son haftalarda genel olarak olumsuz ekonomik haberlerin geldiği ve dünyanın en büyük altın alıcısı olan Çin’de değerli metale olan talebin artabileceği belirtiliyor.

Çin’de Merkez Bankası ilk defa ev sahibi olacaklar için mortgage oranlarını düşürürken pandemiyi durdurmak için sert önlemler alınan Şanghay’da mağazaların kademeli olarak açılacağı duyuruldu.

Kaynak: Bloomberg HT