Wall Street’i ayılar bastı

Son 2 hafta geleneksel 2022 Global Piyasalar Raporumu yazmak için araştırmakla meşguldüm-raporun linki en dipte. Çok şey öğrendim, azına inandım. Belki de öğrendiğim en önemli şey, 10 yıl teorisini okuduğum mali varlıklarda fiyat oluşumu mekanizmasının pratiğini çözmek oldu. Her mali varlık için binlerce uzman görüşü var. Bunlar çoğunlukla birbirine zıt, bazıları fevkalade orijinal ve üstüne düşünmeye değer. Bazıları tarihin tecrübelerini geleceğe uyarlıyor. Binlerce yatırımcı bunların bir kısmını okuyor, kendi bilgi ve tecrübelerinin filtresinden geçirdikten sonra “aksiyon” alıyor. Bu zıt yönlü aksiyonların kesişmesi de fiyatı oluşturuyor.

Bir hafta öncesine kadar S&P500’de konsensus indeksin %9.6 prim yapacağı yönündeydi. Geçen hafta ise tam anlamıyla mezbaha manzaraları seyrettik. NASDAQ tepeden-dibe %10 değer kaybıyla resmi düzeltme aşamasına geçti. 2020 baharında Covid-19 şokunun sonucu olan satış dalgasından bu yana en kötüsünü yaşıyoruz diyebilirim. Velakin, piyasada hala çok sayıda Wall Street’in bu sen de prim yapacağını öne sürenler var. Biraz önce Nordea’dan bir rapor okudum. Konusu Wall Street değil, ama Fed parasal sıkılaştırma yaparken $ Endeksi ve Euro/doların performansını incelemiş. 1994 faiz artırım döngüsüne kadar geri giden raporda, ABD faizleri, $ Endeksi ve Euro/dolar arasında ilişki bulunamıyor. Tarih tekerrür eder mi?

Muhtemelen hayır. Nordea’nın da vurguladığı gibi her döngünün kendine özgü bir karakteri var. Geçmişe bakmak bize çok şey öğretiyor, ama en kıymetlisi şu: Döngüyü değişik unsurlar belirliyorsa, geçmiş tahmin yapmakta faydalı olmuyor.

FÖŞ, bu yıl $ Endeksi’nin yükseleceği ve Euro/dolar’ın 1.10 altına düşeceğini düşünüyor. Bu kez Wall Street’i ayıların bastığını düşünüyor. Çünkü, okudukları arasında onu en çok etkileyen, dünyaca ünlü GMO Varlık Yönetim Ailesinin kurucularından ve duayen stratejist Jeremy Grantham.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!