Volkswagen ve enflasyonun anlamı

Uluslararası ekonomi çevrelerinin birkaç aydır merakla bekledikleri Volkswagen Aktiengesellschaft’ın Türkiye mi, Bulgaristan mı, hangi ülkeye yatırım yapacağına dair nihai kararı, Türkiye ve Manisa olarak netleşti. Volkswagen’ın 1.4 milyar dolarlık yatırımı için Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi uzun zamandır yoğun bir çalışma yürütmekteydi. Yatırım Ofisi’nin başarısı bir yana, 7000 yıldır ticaret ve üretimin merkezi olan bir coğrafyada, Türkiye’nin dünyanın önde gelen otomotiv üretim merkezlerinden birisi olduğunun fazlasıyla farkında olan Volkswagen isabetli bir karar da aldığının farkında. Yılda 300 bin adet üretimi hedefleyen Manisa’daki yatırım 5 bin kişiye de istihdam sağlayacak.

İlk etapta Skoda ve Seat’ın SUV modellerinin üretilmesinin planlandığı belirtiliyor.
Türkiye 1950’li yıllardan bu yana, batılı ülkelerin önde gelen uluslararası şirketlerinin önemli bir üretim ve lojistik merkezi olarak tercih ettiği bir ülke. 2013’den bu yana Türkiye’nin küresel algısı saldırı altında olsa da, Türkiye’nin nitelikli beyaz ve mavi yaka işgücü becerisi, önemli bir ticaret kavşak noktası olma özelliği, Türkiye’nin nüfus ve satın alma gücünün önümüzdeki 50 yıl ortaya koyduğu cazibe, iyi analiz edildiğinde, pek çok uluslararası marka ve şirket için Türkiye’nin üretim ve yatırım üssü cazibesini öne çıkarıyor. Bu dönemde, Türkiye’nin dünyanın en önemli üretim merkezlerinden birisi olduğunu gölgelemeye çalışan ‘algı operasyonları’nı anlamsızlaştıran bir adım oldu, Volkswagen’in yatırım kararı.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin